Конспект уроку на тему "Світлові явища"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Л.Б. Карпова, ЗОШ № 3, м. Запоріжжя

Цілі уроку:

• освітня: повторення й узагальнення вивченого матеріалу за світловими явищами;

• розвивальна: розвиток уміння колективно працювати, застосовувати здобуті знання для розв'язання фізичних задач і використовувати їх у житті.

• виховні: організація роботи в парах, групах.

Тип уроку: повторення та узагальнення вивченого матеріалу.

Застосовані педагогічні технології: технологія розвитку критичного мислення.

Обладнання та матеріали: збиральна й розсіювальна лінзи, картки із завданнями.

ХІД УРОКУ

Учитель. Сьогодні ми з вами вирушаємо в дивовижний світ світлових явищ. Ми дізналися, що світло — це промениста енергія, що надходить в око й робить навколишній світ видимим. Тепер ви можете відповісти на найцікавіші запитання.

І. СТАДІЯ ВИКЛИКУ

1. Скласти кластер «Світлові явища» — парна робота (4 бали).

2. Заповнити таблицю «товстих» і «тонких» запитань — парна робота (1 бал за «тонке» запитання, 2 бали— за «товсте»).

Товсті запитання

Тонкі запитання

• Поясніть, чому...?

• Чому видумаєте...?

• Чому ви вважаєте...?

• У чому полягає відмінність...?

• Припустіть, що буде, якщо...?

• Що, якщо...?

• Що?

• Коли?

• Чи може...?

• Чи буде...?

• Чи міг...?

• Як звати...?

• Чи було...?

• Чи згодні ви...?

• Чи правильно...?

• Для чого одяг сталеварів виготовляють із блискучої тканини?

• Навіщо водії в темний час доби в разі зустрічі машин перемикають фари з дальнього світла на ближнє?

• Для чого під час зйомок усередині будівель фотографии застосовують білі екрани?

• Чому, оцінюючи на око глибину будь-якого водоймища, ми помиляємося?

• Чому тіні, навіть від точкового джерела світла, ніколи не бувають цілком темними? (Відповідь: область тіні висвітлюється відбитими від навколишніх предметів променями світла.)

• Чому вікна будинків удень здаються темними? (Відповідь: прозорі вікна відображають менше світла, ніж стіни будинків.)

• Нарецептілікарянаписано: «≪Окуляри+1,5 Д». Розшифруйте, які це окуляри й для яких очей? (Відповідь: окуляри для далекозорих очей, оптична сила — + 7,5 дптр).

• Чому ми бачимо не тільки яскравий серп Місяця, але й частково ту її область, на яку не потрапляють прямі сонячні промені? (Відповідь: ми бачимо частина темної області Місяця, тому що вона висвітлюється сонячними променями, відбитими від земної атмосфери.)

II. СТРАТЕГІЯ ОСМИСЛЕННЯ

Індивідуальна робота

(1 бал за правильну відповідь.)

1. Яке фізичне явище (об'єкт) відображено в загадці?

2. Про які властивості, явища й об'єкти сказано в загадках?

• Що в скрині замкнути не можна? (Світло.)

• Прийде в дім — не виженеш дрючком, пора прийде — сам піде. (Світловий промінь.)

• Попутниця за мною ходить слідом, мені від неї ні зла, ні користі немає. (Тінь.)

• І мови немає, а правду скаже. (Дзеркало.)

• Перед нами — вверх ногами, перед тобою — догори головою. (Відображення у воді.)

• Піднялися ворота, усьому світу краса. (Веселка.)

• Своїх очей немає, а іншим бачити допомагає. (Окуляри.)

• У мені грає чиста вода, хоча я сухий. У мені блискає вогонь, хоча я й не пекучий. Я коштую багато золота, хоча й мало важу. (Діамант.)

Групова робота

3. «Чи знаєш ти фізичні терміни?» Склади кросворд для одного — групова робота (1 бал за правильну відповідь).

Кросворд 1

1. Точка, у якій збираються всі промені, що пройшли через збиральну лінзу.

2. Частково освітлений простір.

3. Одиниця вимірювання оптичної сили лінзи.

4. Один з основних елементів оптичних приладів.

5. Вигляд предмета на екрані.

6. Випромінювання, видиме оком.

7. Оптичний прилад, що дозволяє розглядати предмети, розташовані на великій відстані від спостерігача (бінокль).

8. Розділ фізики, у якому вивчають світлові явища.

9. Оптичний прилад, який утворює зображення предмета шляхом відображення променів, що падають на нього.

Кросворд 2

1. Прилад для демонстрації дослідів з оптики.

2. Оптичний прилад, що діє завдяки заломленню світла.

3. Точка, у якій лінза збирає промені, паралельні до її оптичної осі.

4. Вид лінзи.

5. Властивість променів світла, що проходять через лінзу.

6. Оптичний прилад, що діє завдяки віддзеркаленню світла.

7. Вид лінзи.

8. Характеристика джерела світла.

Учитель. Якщо ви складете кросворд правильно, то на першому кросворді у виділеній горизонтальній смузі з'явиться назва оптичного явища (відображення).

На другому кросворді у виділеній вертикальній смузі прочитають назву одиниці оптичної сили лінзи (діоптрія).

4. Розв'язати експериментальні задачі: кожна група презентує відповіді (4 бали за правильну відповідь).

Перша група. Є дві лінзи з рівним поперечником: одна — збиральна, друга — розсіювальна. Як визначити, яка з них має більшу оптичну силу, не користуючись жодними приладами? (Відповідь: слід скласти обидві лінзи впритул. Якщо отримана система діятиме як збиральна лінза, оптична сила збиральної лінзи більша. В іншому випадку більшу оптичну силу має розсіювальна лінза.)

Друга група. Аркуш паперу розміром 15×15 см розкреслити олівцем на квадратики (2×2 мм) і розфарбувати в шаховому порядку у два кольори — жовтий і блакитний. Показати цей аркуш спочатку здалеку, а потім — зблизька. У першому випадку він здається зеленим. Поясніть явище. (Відповідь: якщо розфарбований аркуш перебуває далеко, то зображення сусідніх жовтих і блакитних квадратиків укладаються на одному світлочутливому елементі сітківки ока, тому дають відчуття, яке відповідає змішаному світлу.)

5. Розв'язати задачу біля дошки. Індивідуальна робота (2 бала за правильне розв'язання).

Задача 1. Оцініть мінімальну висоту плоского дзеркала, установленого вертикально в кімнаті, щоб, ставши перед ним, не змінюючи положення голови, бачити своє зобралсення на весь зріст. (0,5 висоти свого зросту.)

Завдання 2. Промені пучка проходять систему з двох тонких збиральних лінз із різними фокусними відстанями. Як розташовані лінзи цієї системи, якщо по виходу з неї промені пучка залишаються паралельними? (Лінзи розташовані так, що їхні головні фокуси збігаються.)

6. Скласти сінквейн і з теми «Світлові явища» — парна робота (4 бали).

III. РЕФЛЕКСІЯ

Заповнити таблицю: «З» — знаю, «У» — дізнався, «X» — хочу дізнатися.

Що я знав

Що я дізнався

Що я хочу дізнатися

 

 

 

Обговорюють у парах і доповідають класові.

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

Контрольний аркуш П.І. учня __________

Завдання 1

Завдання 2

Завдання 3

Завдання 4

Завдання 5

Завдання 6

 

 

 

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Аганов А.В. Фізика навколо нас / А.В. Аганов, Р.К. Сафіуллін. — М.: Будинок педагогіки, 1998.

2. Лате В.Н. Експериментальні фізичні завдання на кмітливість / В.Н. Ланге. — М.: Наука, 1979.

3. Тихомирова С. В. Фізика в прислів'ях і приказках, віршах і прозі, казках і анекдотах / С.В. Тихомирова. — М.: Нова школа, 2002.

 

Фізика в школах України. – 2013. – № 8.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ