Конспект уроку на тему "Країни Америки: Аргентина – Країна срібла"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

А. Г. Болгарина, Рубанівська ЗШ №1, Херсонська обл.

Мета: поглибити знання про країни Латинської Америки; сформувати в учнів систему знань про Аргентину, особливості країни; визначити актуальні проблеми країни; формувати пізнавальні та творчі здібності; виховувати толерантне ставлення до культури аргентинського народу та повагу до їх традицій.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок-репортаж.

Обладнання: політична та фізична карти світу, економічна карта Південної Америки, атласи, відео- матеріали.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка знань попередньої теми

Експрес-тест

1. Бразилія за площею посідає... місце у світі:

а) п'яте;

б) четверте;

в) шосте.

2. Країна не межує з ...:

а) Аргентиною;

б) Чілі;

в) Сурінамом;

г) Венесуелою;

д) Уруґваєм.

3. Бразилія – країна ...:

а) рівнинна;

б) гірська.

4. Головна річка країни – ...:

а) Амазонка;

б) Оріноко;

в) Парана.

5. Бразилія - це країна ...:

а) багатонаціональна;

б) однонаціональна.

6. ЮНЕСКО внесла до списку Всесвітньої спадщини місто...:

а) Ріо-де-Жанейро;

б) Бразіліа;

в) Сан-Паулу.

7. Діді, Пеле, Гарінну – відомі бразильські...:

а) хокеїсти;

б) баскетболісти;

в) футболісти.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Учитель. Впевнена, що не тільки в мене асоціюється Південна Америка із твором «Діти капітана Гранта» відомого письменника Ж. Берна. Патаґонія – відправна точка незабутньої подорожі вздовж 37-ї паралелі. Анди – дикий і чудовий край скель, льодовиків, озер, гірських річок, водоспадів, снігів і вітрів. І ми вирушаємо саме сюди.

Проблемне питання

·        Чи дійсно Аргентина – країна срібла?

·        Чи має зв'язок Аргентина із Україною?

IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Сьогодні ми спробуємо уявити, що група наших учнів побувала в цій дивовижній країні. Учні були не просто туристами, а журналістами, які досліджували і вивчали життя, природу, економіку Аргентини. Сьогодні ви пропонуєте нашому пересічному глядачеві репортаж. Ви знаєте, що ефірний час обмежений, тому розповіді повинні бути чіткими, лаконічними. Для початку згадаймо деякі поняття.

Словникова робота

Пампа – рівнинна територія Аргентини.

Патаґонія – степові простори з суворим кліматом і бідною рослинністю.

Ла-Плата - «срібло», низовина Аргентини.

Месас – східчасте плато з крутими схилами.

Пончо – вовняна накидка.

Гаучо – етнічна група аргентинських ковбоїв.

Асадо – м'ясне філе, жарене на вугіллях.

Чурраско – м'ясо ягняти, приготовлене на рожні.

Виступи учнів

1. Географічне положення і природа країни

Журналіст газети « День». Аргентина – велика держава, розміщена на південному сході материка (показ по карті). їй належить частина острова Вогняна Земля і кілька прилеглих островів. Природні умови країни дуже різноманітні через її протяжність і рельєф. Тут піднімаються найвищі вершини материка, розташована родюча пампа – гордість і «серце» Аргентини, на південь лежить Патаґонія з глибокими каньйонами. Країна має багату річкову систему та льодовикові озера. Ґрунти багаті – коричнево-червоні, червоно-бурі. Серед країн материка Аргентина виділяється різноманітною мінерально-сировинною базою. Назва країни не походить від багатства сріблом. Родовищ срібла, що мають промислове значення, в країні не має. А назву дістала від затоки Ла-Плата, що в перекладі з іспанської означає «срібло».

2. Історичне минуле і населення країни

Журналіст телекомпанії «Український портал». Аргентину до відкриття іспанцями населяли індіанці. З часу заснування Педро де Мендосою 1536 року поселень почалася іспанська колонізація, яка забороняла в'їзд до країни всім, крім іспанців та рабів з Африки. 1810 року в країні спалахнуло повстання проти іспанської влади. Повсталі здобули перемогу. Цю подію святкують у країні як день травневої революції. У XX ст. країна зазнала безліч військових переворотів. Більшість аргентинців – нащадки європейських емігрантів, креоли, метиси, індіанці, мулати. Аргентина серед країн Латинської Америки виділяється високою освіченістю, освіта безкоштовна і обов'язкова. У країні високий природній приріст і рівень урбанізації.

3. Культурна спадщина країни

Журналіст журналу «Кур'єр». Масова імміграція внесла в культуру країни особливості європейських народів. Найкраще традиції збереглися в селищах і маєтках. Сучасний побут селян виник на осцові побуту індіанців і іспанців. У раціоні жителів країни переважає маїс, маніок, картопля і боби. В Аргентині розвинені різні види спорту. Ця країна є організатором постійних Панамериканських ігор.

4. Економіка і зовнішньоекономічні зв'язки Аргентини

Кореспондент газети «Дзеркало тижня». Аргентина – одна найбільш економічно розвинених країн Латинської Америки, в якій вартість промислової продукції перевищує вартість сільськогосподарської. Три «кити», на яких тримається економіка сучасної Аргентини, - це гірничодобувна (свинець, цинк, уран, залізні руди) промисловість, металургія та сільське господарство. За виробленням і споживанням промислової продукції, за виробництвом автомобілів, чавуну і сталі Аргентина посідає одне з провідних місць у регіоні, а за видобутком нафти – третє місце. Сільськогосподарська продукція складає основу аргентинського експорту. Провідною галуззю сільського господарства є тваринництво – м'ясне скотарство і вівчарство. Країну образно називають «м'ясним цехом Латинської Америки». У рослинництві переважають пшениця, кукурудза, льон, соняшник, цукрова тростина, бавовник. Орієнтація аргентинської економіки на зовнішній ринок вплинула і на транспортну інфраструктуру. Характерною рисою економіки є значна частка іноземного капіталу і наявність змішаних кампаній. Аргентина є важливим туристичним центром.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда

·        Чим викликані різноманітні природні умови країни?

·        Чому Аргентину називають країною гір?

·        Що називають в Аргентині «серцем»?

·        Від чого походить назва країни?

·        Який рівень освіти в країні?

·        Де найкраще збереглися традиційні форми культури?

·        Яка улюблена страва аргентинців?

·        Коли і як потрапили українці в Аргентину?

Творча робота

Через асоціацію, малюнок, поясніть значення слів: пампа, Патоґонія, Месас, пончо, гуачо, асабо, чурраско.

VI. Підсумок уроку

Прийом «Мікрофон»

·   Що вразило мене в цій країні?

·   Чи вдався нам урок-репортаж? Запропонуйте свої пропозиції проведення подібних уроків?

VII. Домашнє завдання

Підготувати міні-розповідь «Якби я побував в Аргентині, то...»

Географія. - 2012 р.-№ 5.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -