Конспект уроку на тему: "Світовий океан та його частини"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

І. О. Водоп'ян, Олександрівська ЗШ, Жашківський рн. Черкаська обл.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «Світовий океан» та його частинами; розповісти про сушу в океані; вчити працювати з картами, атласом, картографічними ресурсами Інтернету; виховувати пізнавальний інтерес до географії; розвивати логічне мислення учнів засобами картографії.

Обладнання: фізична карта світу, карта океанів, атласи, контурні карти, мультимедійне обладнання, підручники, довідники.

Тип уроку: формування нових знань.

Хід Уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель. Ми почали вивчати унікальний мінерал: без смаку, кольору, запаху. Він настільки важливий, що від нього залежить життя планети. Йдеться про воду, яка складає оболонку Землі, що називається гідросфера.

Бесіда

Які сфери Землі ми вивчили? Що особливого ви знаєте про воду?

·        Назвіть складові гідросфери.

·        Які із складових гідросфери ми з вами вивчили?

·        Чи знадобляться вам ці знання в житті? Коли і як саме?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Загадки

1. Кругом вода, лише не питна вона. Хто знає, де це буває? (В океані)

2. Шириною - широко, Глибиною - глибоко, День і ніч об берег б'ється. Із нього вода не п'ється, А тому що не смачна - і солона, і гірка. (Океан)

Отже, тема нашого уроку «Світовий океан і його частини».

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Океани

Розповідь учителя

Світовий океан - безперервна водна оболонка Землі, яка оточена материками та островами.

Світовий океан - це разом взяті всі океани. Ознайоммося з кожним із них.

Випереджальне завдання учнів

4 учні виходять і представляють себе

1-й учень. Я - Тихий океан.

2-й учень. Я - Атлантичний океан.

3-й учень. Я - Індійський океан.

4-й учень. А я - Північно-Льодовитий.

Учитель. Розкажіть нам про себе, океани.

1-й-учень. Я Тихий океан, найбільший і найглибший у світі. Маґеллан назвав мене Тихим, а деякі дослідники - Великим. Мої води омивають Євразію, Північну та Південну Америку, Антарктиду та Австралію.

2-й учень. Я Атлантичний океан. За площею другий після Тихого. Названий на честь велетнів-атлантів. Мої води омивають береги Євразії, Африки, Північної, Південної Америки та Антарктиди.

3-й учень. Я Індійський океан, за площею третій, після Тихого і Атлантичного. Мої води теплі на півночі і холодні на півдні. Омиваю береги Євразії, Африки, Австралії та Антарктиди.

4-й учень. А я – Північно-Льодовитий океан, найменший серед моїх братів-океанів, але найсуворіший. Мої холодні води омивають береги Євразії і Північної Америки.

Розповідь учителя

Міжнародна гідрографічна організація з 2000 року визначає 5 океанів. Окрім вже згаданих, виділяють ще Південний океан. Даний поділ є досить умовним, і в різні часи та різними державами виділяли і виділяють різну кількість океанів.

1 океан. По суті на Землі існує єдиний Світовий океан

2 океани. Якщо подивитися на глобус, то простежимо чіткий розділ на Атлантичний (включаючи Північний Льодовитий) та Тихий (включаючи Ін­дійський) океани, Південний океан поділений навпіл між ними.

3 океани. Охоплює Атлантичний (включаючи Північний Льодовитий), Тихий та Індійський океани.

4 океани. Офіційно такого розподілу дотримувалися до 2000-го року: Північний Льодовитий, Атлантичний, Тихий, Індійський; Південний роз­поділений між останніми трьома океанами.

5 океанів. Такий розподіл офіційно визнано зараз в більшості держав.

7 океанів. Поділ на сім океанів походить від аналогії з античними і середньовічними сімома морями. За ним виділяють Північний Льодовитий, Північноатлантичний, Південноатлантичний, Індійський, ІІівнічнотихий, Південнотихий та Південний океани. Він набув найбільшого визнання в США, тому, наприклад, в такій пізнавальній програмі, як Google Earth, виділено саме сім океанів.

2. Моря, затоки, протоки

В океанах виділяють моря, затоки і протоки. Зараз ми об'єднаємося у групи, кожна група отримає завдання: показати на карті ті об'єкти океану, назви яких знаходяться у ваших конвертах.

Група І. Протоки: Керчинська, Босфор, Ґібралтарська, Маґелланова, Дрейка, Берінґова. Сформулюйте визначення, що таке «протока». Які географічні об'єкти розділяють ці протоки?

Група II. Моря: Азовське, Чорне, Середземне, Сарґассове, Карибське, Берннґове, Червоне, Аравійське. Яке із них найбільше? Чи всі моря мають визначені береги?

Група III. Затоки: Гвінейська, Біскайська, Мексиканська, Бенґальська, Гудзонова, Перська. До яких океанів їх відносять?

Прийом «Дискусійний клуб»

·        Визначити, чим відрізняється море від затоки.

·        Порівняти Аравійське море і Бенґальську затоку. (У морі, на відміну від затоки, вода відрізняється солоністю, температурою, рослинним і тваринним світом від вод океану, до якого воно належить.)

·        3 чим це пов'язано? (Море відділене від океану островами, підви щеннями дна, течіями.)

·        Знайдіть на. карті Чорне і Берінґове моря. Яке із них внутрішнє, а яке окраїнне?

Робота в парах

Знайдіть в атласі внутрішні та окраїнні моря, нанесіть їх на контурну карту, здійсніть взаємоперевірку.

3. Суша в океані

Учитель. Суша в океані - це материки, острови та півострови.

Робота в групах

На листі зображено шість квадратів певної величини. Розмістити кожен материк у окремий квадрат. Перевірити результати і обговорити їх.

Розповідь учителя з елементами бесіди

Учитель. Подивіться на карті острів Мадаґаскар. Зверніть увагу на обриси берегів. Що можете сказати про них? Сформулюйте визначення острова.

Покажіть, які острови вам відомі.

Залежно від способу утворення острови поділяють на 3 групи:

Океани

материкові

вулканічні

коралові

 

Учні дивляться відеофільм про походження островів.

Завдання. Знайдіть в атласі різні типи островів та доповніть схему прикладами.

Учитель. Подивіться на карту. В океанах є великі ділянки суші, які називаються півостровами. Найбільший із них - Аравійський.

Перегляд презентації «Найбільші півострови світу».

1. Дайте визначення півострова.

2. Покажіть на карті півострови: Кримський, Апеннінський, Індостан, Індокитай, Лабрадор, Сомалі.

Випереджальне завдання учнів

Повідомлення учнів-океанів про унікальні місця на своїх просторах (наприклад, Тихий - розповідає про о.Пасхи і т. ін.)

V. Закріплення знань

Прийом «Кишеньки»

Розмістіть дані об'єкти «по кишеньках» відповідно до океану, в якому вони знаходяться. Покажіть їх на карті.

Група І

Острів Велика Британія; острів Ґренландія; півострів Сомалі; Аравійський півострів; Берінґове море; Гвінейська затока.

Група II

Кримський півострів; півострів Індостан; Чорне море; Червоне море; Біскайська затока; Великі Антильські острови.

Група III

Великі Зондські острови; півострів Лабрадор; Мексиканська затока; Беринґова протока; острів Шрі-Ланка; Азовське море.

VI. підбиття підсумків уроку, виставлення та аргументація оцінок

1. Опрацювати відповідний параграф, відповісти на запитання, нанести номенклатуру на контурну карту.

2. Порівняти два острови чи півострови з різ них океанів. Знайти у них спільні та відміни ознаки.

3. Нанести на контурну карту острів «своєї мрії» Назвати його, зробити короткий опис його походження, природи, намалювати «цікавинки» цього острова

Географія. - 2012. - № 4.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -