Конспект уроку на тему: «Світова велич Тараса Шевченка»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета:

•        сприяти формуванню систематизованих знань про життя і творчість Шевченка, усвідомленню світового значення творчої діяльності Кобзаря;

•        розвивати навички проектно-дослідницької роботи, творчі здібності, уміння самостійно працювати з різними джерелами інформації;

•        виховувати повагу до постаті Т. Шевченка за його внесок у скарбницю української поезії, у розвиток української літературної мови, у світовий мистецький поступ.

Тип уроку: урок засвоєння знань.

Форма проведення: медіа-презентація.

Обладнання: виставка творів Т. Г. Шевченка; репродукції його картин, І опорні схеми, медіа-презентації.

Не вмре повік твоє святе ім'я!

Йому, як сонцю вічно пломеніти!

І буде пісня зроджена твоя,

Мов океан розбурханий, дзвеніти.

В. Гапріндашвілі

ХІД УРОКУ

I.       ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

II.      ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

III.    МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. З'ясування емоційної готовності до уроку

Визначте свій настрій, використовуючи дієслова непокоюся, радію, передчуваю.

Учитель. В історії кожного народу, серед її великих творців, є люди, імена яких оповиті невмирущою славою і любов'ю. Таким самородком в українців є Тарас Шевченко, чия безсмертна спадщина — одна з найбільших вершин людського духу. Т. Шевченко для України — не просто поет, він геніальний митець, якого доля обдарувала багатьма талантами.

 «Національний пророк», «апостол правди», «заступник знедолених», «провидець» — так його називають українці.

2. Оголошення теми та епіграфа уроку

Учитель. Епіграфом до нашого уроку стали слова відомого грузинського письменника Валеріша Гапріндашвілі.

Наприкінці уроку ви зможете охарактеризувати епіграф та аргументувати свою думку.

Сьогодні в нас урок презентації мультимедійних пошуково-дослідницьких робіт.

— Перш ніж розпочати перегляд презентацій, я б хотіла дізнатися, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Для цього пропоную скористатись одним з інтерактивних методів «Антивірус». Суть цього методу полягає в тому, що вам необхідно видалити непотрібні «віруси-результати». А з перших літер очікуваних слів-результатів необхідно скласти ключове слово.

Учні зачитують очікувані результати.

Очікувані результати

Метод «Антивірус»

Зможемо

бути неуважним на уроці

 

організувати пошукову роботу

різноаспектно представляти образ Т.Шевченка

креативно мислити

 

не слухати пояснення вчителя

збагатити свій кругозір фактами з життя Кобзаря

розвивати навички групової роботи

 

аргументувати думки

заважати вести урок

Учитель. Гадаю, що ваші сподівання справдяться, а ключове слово «Кобзар» говорить про те, що на сьогоднішньому уроці йтиметься про українського генія Т. Г. Шевченка. Тож запишіть у зошити тему та епіграф уроку.

IV. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Робота в групах

Попередньо клас було поділено на групи, кожна з яких отримала окреме завдання.

Учитель. Результати вашої роботи в групі буде оцінено керівником проекту у картці оцінювання, за роботу на уроці будемо враховувати вашу самооцінку, а також мою.

Критерії оцінювання УМКП

·        Відповідають змісту обраної теми.

·        Логічність побудови, зрозумілість.

·        Грамотність.

·        Усний супровід

·        Наочність.

Див.карту оцінювання в таблиці.

– Переходимо до перегляду підготовлених проектів.

Під час захисту робіт учасники інших груп складають тези до виступу товаришів.

·        Група 1. Шевченко – пророк.

·        Група 2. Музеї Тараса Шевченка у світі.

·        Група3. Скульптурна Шевченкіана.

·        Група 4. Шевченко і кінематограф.

Учитель. Як бачимо, Т.Шевченко є одним з найвидатніших митців світу й водночас нашою українською совістю, нашим порадником, нашою найбільшою правдою. Як казав Б.Лепкий, Кобзар дав нам «історичну програму на всі віки».

Говорячи про Шевченка, ми думаємо про самих себе, хто ми є, і які ми є, і «чиї ми діти»...

IV. РЕФЛЕКСІЙНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП

Метод «Інтерв'ю»

— Сьогодні було переглянуто багато матеріалів про світову велич Тараса Шевченка.

•        Як ви вважаєте, чи досягли ми цілей, поставлених на початку уроку?

•        Чи було реалізовано зміст епіграфа?

Творча робота

Які асоціації виникають у вас, коли чуєте ім'я Т. Шевченка? Мені хотілося б, щоб ви спробували скласти сенкан про Шевченка, а ключовими словами в ньому будуть слова: Шевченко, Кобзар, Пророк.

ШЕВЧЕНКО

Великий поет-мислитель

Бореться, захищає, співчуває.

Поет, філософ, живописець. Велетень!

ПРОРОК

Нескорений, змужнілий.

Бореться, мріє, працює.

Його життя — наша гордість.

Шевченко.

КОБЗАР

Основоположник, правдолюб.

«Караюсь, мучусь, але не каюсь».

Мужик, митець, новатор.

Геній.

Метод «Незакінчене речення»

Підбиваючи підсумок усього почутого і побаченого на уроці, який висновок можемо зробити?

— Після цього уроку я відчуваю..., розумію..., думаю..., співчуваю..., сподіваюся...

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити вивчений матеріал за творчістю Т. Г. Шевченка, підготуватися до уроку «Підготовка до написання твору-роздуму за творчістю Кобзаря»

Картка оцінювання

Етани проекту

К-ть балів

Самооцінка

Оцінка вчителя

1. Оцінювання роботи УМКП керівником групи

1. Зміст

1-4

 

 

2. Оформлення

1-4

 

 

3. Грамотність викладу

1-2

 

 

4. Взаємодія в групі

1-2

 

 

Загальна кількість балів

12

 

 

2. Робота учня на уроці

І. Презентація проекту

1-12

 

 

II. Рефлексія

•    «Інтерв'ю»

•   Творча робота (сенкан)

•    «Незакінчене речення»

1-6 1-2 1-2 1-2

 

 

К-ть балів за урок

ЗО

 

 

Високий рівень

29-30

12 балів

Середній рівень

11-14

6 балів

27-28

11 балів

8-10

5 балів

25-26

10 балів

4-7

4 бали

Достатній рівень

22-24

9 балів

Низький рівень

1-3

3 бали

19-21

8 балів

15-18

7 балів

             

 

Каращук К.І. Світова велич Тараса Шевченка. 9 клас. //Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – №6.– С.2-4.

 

К. І. Каращук, учитель української мови та літератури, Дебальцівський НВК, Васильківський р-н, Дніпропетровська обл.

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -