Конспект уроку на тему: «Коли та як держава регулює сімейні відносини».

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Цілі: ознайомити учнів з основними положеннями сімейного права України; особливостями державного регулювання сімейних відносин в Україні; ситуаціями, за яких держава має право й повинна втрутитися в особисте сімейне життя людини; розвивати логічне та критичне мислення, уміння аргументовано висловлювати свою думку, брати участь у дискусіях; аналізувати витяги з нормативно-правових актів та правові ситуації; навички успішного розв'язання сімейних конфліктів та участі в дискусіях; виховувати почуття поваги до прав батьків і дітей, розвивати навички правомірної поведінки під час сімейних конфліктів, почуття толерантності та поваги до думок та поглядів інших людей; закладання основ активної життєвої позиції учнів.

Обладнання: тексти Конституції України, тексти Конвенції ООН про права дитини, тексти Загальної декларації прав людини, тексти Закону України «Про охорону дитинства», тексти Сімейного та Цивільного кодексів України, навчальні посібники «Практичне право для 8-го класу», папір, запитання для аналізу правових ситуацій, ребуси.

Методичні прийоми: робота в малих групах, «Мозковий штурм», міні- дискусія, коло ідей, аналіз правових ситуацій, розгадування ребусів, «Мікрофон», вправа «Займи позицію».

Форма роботи: індивідуальна, групова.

Основні поняття та терміни: сім'я, сімейні відносини, дитина, малолітня дитина, неповнолітня дитина, повнолітня дитина, шлюб, шлюбний вік, сімейний конфлікт.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок, застосування знань.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

Розпочати наш сьогоднішній урок я хочу з повідомлення. Уважно послухайте одну життєву історію, описану в газеті «Сегодня» за 23 червня 2003 р.

«Двомісячний Женя поступив до лікарні дуже худим і знесиленим. Коли йому давали пляшечку з молоком, він не давав її від себе забрати, доки не випивав 200 грамів при нормі 120. Це пояснювалося тим, що дитина з перших днів життя постійно недоїдала. Тяжкий стан дитини його мати пояснила тим, що вона є безробітною, проживає у будинку, де за борги відключено воду, газ та струм. Женю вона годувала, розводячи дві ложки дитячої молочної суміші на велику каструлю води. Згодом вона зрозуміла, що дитина може померти, і передала Женю на утримання держави. Правда, божиться, що через два роки забере дитину у сім'ю».

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Питання вчителя

1. Яке враження справила на вас ця стаття?

2. Що вас найбільше вразило?

3. Нормами якої галузі права регулюється ця ситуація?

4. Що таке сім'я?

5. Що таке сімейні відносини?

6. Чи має самотня особа права члена сім'ї?

7. Які документи регулюють сімейні відносини в Україні?

8. До якого віку людина має правовий статус дитини?

9. Яких дітей називають малолітніми? неповнолітніми?

10. Чи можна людину після досягнення нею 18 років назвати повнолітньою дитиною?

11. Що таке шлюб?

12. Яким є шлюбний вік для жінки й чоловіка в Україні?

13. Чи можна укласти шлюб у більш ранньому віці? За яких умов?

Розв'язання ребусів

Клас поділяється на 6 груп (по 4-5 чоловік в кожній групі). Кожна група отримує по 1 ребусу, в якому зашифровано одне поняття, пов'язане з сімейним правом: повноліття, опіка, баба, брат, онук, подружжя. Представники груп презентують результати роботи.

III. УСВІДОМЛЕННЯ ЗМІСТУ ТЕМИ

Бесіда вчителя з учнями за питаннями

1. Чому виникають сімейні конфлікти? («Коло ідей»)

2. Як ви їх розв'язуєте? («Коло ідей»)

3. Чи хто-небудь з вас, ваших родичів, знайомих звертався будь- коли по допомогу до державних органів для розв'язання сімейних конфліктів? До яких саме державних органів?

Вправа «Займи позицію»

Міні-дискусія за проблемним запитанням: «Чи має право держава втручатися у ваші сімейні стосунки без вашого бажання (вашої згоди)?»

Запитання вчителя: «В яких ситуаціях держава за жодних обставин не має права втручатися у ваше сімейне життя, а коли цього уникнути неможливо? (Учні наводять приклади ситуацій.)

Учитель зачитує витяги з документів:

Стаття 32 Конституції України. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя...

Стаття 5 Сімейного кодексу. Ніхто не може зазнавати втручання в його сімейне життя...

Стаття 7 Сімейного кодексу. Регулювання сімейних відносин здійснюється з урахуванням права на таємницю особистого життя їх учасників, їхнього права на особисту свободу та недопустимості свавільного втручання у сімейне життя...

Стаття 301 Цивільного кодексу. Фізична особа має право на особисте життя, сама визначає своє особисте життя і можливість ознайомлення з ним інших осіб; фізична особа має право на збереження у таємниці обставин свого особистого життя...

Запитання вчителя

1. Про що нам повідомляють ці статті?

2. Як ви вважаєте, чи я до кінця дочитав наведені статті?

3. Як би ви закінчили прочитані фрагменти з документів?

Аналіз правових ситуацій

Клас поділяється на 6 груп (5 груп по 4 чоловіки, і експертна група з 5 чоловік), кожна з яких отримує від учителя по одній правовій ситуації для аналізу. Учитель групам призначає по 1 експерту. Кожен експерт аналізує лише 1 правову ситуацію, використовуючи додаткові джерела правової інформації: Конституцію, кодекси, закони. Групи мають право користуватися лише навчальними посібниками, в яких містяться витяги з різних нормативно-правових актів. Після відповідного аналізу, обговорення ситуацій в групах та консультацій з учителем представники груп презентують результати роботи. Експерти коригують та доповнюють відповіді представників груп. У разі необхідності вчитель виправляє допущені експертами помилки або пропонує це зробити бажаючим учням. Кожній групі вчитель роздає запитання для аналізу ситуацій.

Ситуація для групи № І

Оксана й Олег розлучилися. Вони мають трирічного сина Андрія, якого виховують батьки Олега. Бабуся і дідусь не дозволяють Оксані відвідувати сина.

Ситуація для групи № 2

Кирило, якому 15 років, посварився з батьками. Він поїхав до своїх родичів в інше місто і не хоче повертатись додому. Родичі, не маючи дітей, дали згоду на його проживання.

Ситуація для групи № 3

Анатолію 16 років. Його батько помер. Заробітної платні матері не вистачає для утримання Анатолія, його брата та сестри. Мати просить його працевлаштуватись і віддавати їй частину зарплати.

Ситуація для групи № 4

Олексій дуже добре навчався в школі. Він вступив до медичного інституту на платне відділення. Олексій стверджує, що його батьки зобов'язані платити за його навчання.

Ситуація для групи № 5

Галина й Антон збираються розлучитися і не живуть разом уже півроку. Їхня донька Ганна, якій 12 років, живе з мамою. Але вона дуже любить батька і хоче жити разом з ним та його батьками. Антон готовий забрати дитину, але Галина відмовляє йому, говорячи, що вона сама знає, як їй виховувати дитину.

Запитання для аналізу ситуацій

1. Чиї права порушені в даній си туації? Чому?

2. Як треба вирішити цю ситуацію за законом?

3. До кого треба звернутися по допомогу?

4. Чи є закон найкращим засобом розв'язання цієї ситуації?

5. Які інші способи вирішення цієї ситуації ви можете запропонувати?

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Запитання для обговорення у великому колі

1. Як ви вважаєте, якою була тема сьогоднішнього уроку?

2. Що нового ви дізналися під час уроку?

3. Яким чином ви зможете використовувати здобуті знання, вміння, навички у повсякденному житті?

4. Що виявилось для вас складним під час уроку? Які моменти уроку вам найбільше запам'яталися?

5. Про що б ви хотіли дізнатись на наступних уроках, присвячених сімейному праву України?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-роздум на тему: «Чи повинна держава втручатися у ваше особисте сімейне життя?»

Ворона С. О., учитель ЗОШ № 26, м. Кіровоград

Ворона С. О. Коли та як держава регулює сімейні відносини. Урок з практичного права. 8 клас [Текст] / С. О. Ворона // Історія та правознавство. – 2007– № 4 – С. 27-28.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович