Конспект уроку на тему: "Що вивчає географія материків і океанів"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

К. С. Шуліка, Назарівський НВК, Кіровороградська обл.

Мета уроку:

навчальна – з'ясувати, що вивчає географія материків і океанів, які джерела географічних знань вона використовує, які методи географічних досліджень застосовує, та удосконалити знання про класифікації карт за масштабом, охопленням території і змістом;

виховна – виховувати доброзичливого, ввічливого учня;

розвивальна – розвивати образне і логічне мислення, вміння висловлювати думки, вміння зв'язного мовлення.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма проведення: урок-казка.

Обладнання: декорації-пейзажі казкової країни, костюми Володаря казкового простору країни Сказляндії і Головного казкаря.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Привітання учнів, характеристика присутності і обладнання.

II. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

Розв'язування кросворду

Розв'язавши кросворд, в синіх квадратиках ви отримаєте ім'я давньогрецького вченого, який є «батьком» географії.

1. «Наука-землнопис» (Географія)

2. Частина світу, в якій ми живемо (Європа)

3.Частина світу, відкрита в XV ст. (Америка)

4. Найпізніше відкритий материк. (Антарктида)

5. Люди якої професії в епоху Великих географічних відкриттів були «двигуном» географії? (Мореплавці)

6. Мадаґаскар, Ґренландія – це... (острови).

7. Географічна наука, яка вивчає природні умови і ресурси, природно-територіальні комплекси. (Ландшафтознавство)

8. Євразія, Африка, Австралія – це... (материки).

9. Індійський, Тихий – це... (океани).

Завдання «Відтворіть утрачену інформацію»

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Головний казкар. За синіми морями, за високими горами, за тридев'ятими землями знаходиться безкрає поле сонячної, лагідної і щасливої країни Сказляндії. Сонячної, тому що там завжди затишно і тепло, сонечко кожного дня привітно голубить місцевих жителів і, мабуть, тому щасливі, сонячні посмішки не сходять з їхніх облич. Під знаком щасливої долі проходило життя сказляндців, та ось народився в королівській родині маленьких! хлопчик, який вразив усміхнених сказляндців тим, що не вмів усміхаться, смуток і пригніченість поселилися в королівському палаці. Виріс хлопчик і став Володарем казкового простору Сказляндії і захотів він увійти в історію як перший король-реформатор. Та смуток, що з дитинства поселився в його очах, став керувати його діями. Забажав король переписати всі казки на новий лад: Попелюшка так і не зустріне фею і ніколи не потрапить на бал, а отже, не зустріне Принца, Герда ніколи не відшукає Кая і той так і залишиться жити в крижаному полоні Снігової королеви, а Дюймовочка все ж таки стане дружиною сліпаня-крота і ніколи не відчує радості першого кохання. Не витримали сказляндці такої долі і вирушили на пошуки порятунку, і розіслали гінців в усі галактики, країни і світи з проханням допомоги.

От і я, Головний казкар Зяк, представник цієї колись ще сонячної і щасливої країни, вирішив завітати до вас. Та й не повірив своєму щастю: у вашій країні вивчають науку географію, от як пощастило, адже наш сумний правитель має лише одну слабкість, дуже полюбляє він цю науку. Дізнавшись про наш протест проти його жахливих реформ, він висунув вимогу, якщо ми розв'яжемо всі його географічні завдання, він відмовиться від своїх дій і сказляндці так і залишаться героями щасливих казок. Розпачу нашому не було меж, адже ніхто з нас не був обізнаний у цій науці. От і просимо вас, шановних семикласників, допомогти нам у цій важкій і нелегкій справі, а ми віддячимо вам радістю читання наших казок з щасливим закінченням.

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Учитель. На сьогоднішньому уроці ми розглянемо і засвоїмо, що вивчає географія материків і океанів, які джерела географічних знань вона використовує, які методи географічних досліджень застосовує та ознайомимось з класифікацією карт за масштабом, охопленням території, змістом і призначенням. Правильно виконаємо всі завдання Володаря казкового простору країни Сказляндії і визволимо жителів цієї країни з під гніту нових реформ. Бажаю успіхів!

V. Зачвоєння нових знань

Протягом уроку учні працюють з підручником, додатковими джерелами інформації, слухають пояснення вчителя з елементами бесіди. Форми організації роботи учитель обирає залежно від особливостей класу.

Володар країни Сказляндії

Приготував для вас випробування,

Розпочинаймо ж наше змагання,

Безліч маю я питань

І складних геозавдань.

Чи географії науку осягнуть зможете,

А друзям може й допоможете.

Щоб змінить мої реформи,

Виконайте учнівські норми.

Швидко все ви пригадайте

Й свою думку викладайте.

Я хоча й сумний король,

Але розважте мене,

Змініть мою роль.

Порадію я за вас,

Й сум розвіється на раз.

Усмішка в очах засяє,

Щастя в серці заспіває.

Завдання

Оберіть правильні твердження

Географія материків і океанів вивчає:

A) природні умови і багатства материків і океанів;

Б) основні фізико-географічні закономірності;

B) територіальну організацію життя населення планети;

Г) проблеми збереження і відновлення природних комплексів Землі;

Д) територіальну організацію світового господарства;

Е) особливості життя і побуту населення найбільших країн світу;

Ж) оболонки Землі (літосферу, атмосферу, гідросферу, біосферу, географічну оболонку).

Прийом «Малюючи – учуся»

Малювання схеми, яка б відображала всі джерела географічної інформації, які використовує людина.

Цифровий диктант

На дошці, під цифрами, записані певні методи географічних досліджень. Учитель зачитує короткі твердження про дані методи географічних досліджень, а учням необхідно правильно визначити, що це за метод і записати відповідну йому цифру. Таким чином учні отримують рядок з цифрами, розташованими в певній послідовності. Методи географічних досліджень:

1.

Описовий

2.

Експедиційний

3.

Спостереження

4.

Палеогеографічний

5.

Картографічний

6.

Аерокосмічний

7.

Моделювання

8.

Геофізичний

9.

Геохімічний

Твердження:

1. За допомогою цього методу вивчають процеси, що протікають у мантії і земній корі. (Геофізичний)

2. Цей метод використовує досягнення комп'ютерної техніки. (Моделювання)

3. Цей метод базується на основі вивчення скам'янілих решток рослин і тварин. (Палеогеографічний)

4. Найдавніший метод збирання географічної інформації. (Спостереження)

5. Вивчення поверхні Землі за аерофотознімками, зробленими з літаків і космічних літальних апаратів. (Аерокосмічний)

6. Цей метод поєднує стаціонарні і екскурсійні дослідження. (Експедиційний)

7. Метод, за допомогою якого людина намагається дати відповіді на питання: що? де? коли? стосовно об'єктів навколишнього світу. (Описовий)

8. Цей метод базується на дослідженнях руху хімічних речовин у природних комплексах. (Геохімічний)

9. За допомогою цього методу вивчають географічні об'єкти і явища, позначені умовними знаками. (Картографічний)

Правильна відповідь: 8; 7; 4; 3; 6; 2; 1; 9; 5.

Гра «Світлофор»

Кожен учень класу має по три кольорові картки (зелену, жовту і червону), вчитель читає твердження, а учні підіймають картки (зелену – твердження правильне, жовту – твердження неповне, червону – твердження неправильне).

1. На тематичних картах зображено багато компонентів природи, населення і господарства. (Червона)

2. Усі топографічні карти є загальногеографічними. (Зелена)

3. Карти за масштабом діляться на дрібномасштабні і середньомасштабні. (Жовта)

4. Карта масштабу 1 : 1900000 є середньомасштабною. (Червона)

5. На картах областей і районів земна поверхня . зображена більш детально, ніж на карті материка. (Зелена)

6. За охопленням території карти діляться на карти світу і півкуль, карти материків і океанів. (Жовта)

7. Карта ґрунтів за змістом є тематичною. (Зелена)

8. Карта масштаб 1 : 250000 є дрібномасшною. (Червона)

9. Карти материків і океанів мають більш масштаб, ніж карти світу, але так само є дріномасштабними. (Зелена)

10. Карта масштаб 1 : 25000 є дрібномасштабно (Червона)

11. Карти за призначенням бувають – учнівські, туристичні, військові, синоптичні. (Жовта)

Прийом «Мікрофон»

Висловіть свою думку в імпровізований мікрофон стосовно питання: «Чому карту ще називають «другою мовою» географії?»

Гра «Третій зайвий»

Учні повинні обрати зайве в переліку і коротко пояснити свій вибір

1. карта півкуль, карта світу, карта Київської області

2. карта грунтів України, карта рослинного світу України, фізична карта України

3. карта України, карта Євразії,карта Швейцарії

4. кліматична карта Африки, карта природних зон Північної Америки, топографічна карта с. Веселе.

VI. Закріплення нових знань

Прийом «Мозковий штурм»

Що спільного і відмінного між фізичною картою півкуль і фізичною картою України?

VIІ. Підведення підсумків уроку

Головний казкар

Щиро дякуєм за все,

Маєм ми нове лице,

Наш володар не сумує,

Він сміється і жартує,

Кожна казка до ладу,

Спитайте хоч Алі-бабу,

Усі реформи відмінили,

І старались, що є сили,

У казці щастя поселити,

Щоб народ наш звеселити.

VIІІ. Повідомлення домашнього завдання

• Опрацювати відповідний параграф.

• Творче завдання: уявіть себе учасником проекту «Останній герой». У яких екзотичних куточках нашої планети ви хотіли б побувати аби випробувати власні сили? Що вам відомо про ці місця?

Географія. - 2012. - № 15-16.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -