Проект «Про права дитини

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Тема проекту: «Про права дитини» (до конкурсу «Я і Україна» (2 клас)

Дидактична характеристика проекту і тип проекту: ознайомлювально- інформаційний, перший.

Об’єкт пізнання: онвенції про права дитини.

Повідна проблема: ознайомлення з правами дитини.

Сосіб розв’язання проблеми: вчення та аналіз змісту правового документу.

Освтній продукт: виставка малюнків.

План виконання проекту

Обговорення проблеми.

Визначення складу учасників проекту (учні, батьки, учитель, юрист)

Формування завдання, які розв’язуватимуться,

Визначення форми представлення результату (виставка малюнків).

Визначення джерел потрібної їм інформації (за допомогою вчителя)

Розподіл обов’язків між учасниками проекту.

Ознайомлення зі змістом Конвенції про права дитини

Вибір фактів (статей Конституції які необхідно проілюструвати).

Виготовлення малюнків! Оформлення виставки «Наші права».

Презентація виставки.

Рекомендації щодо реалізації проекту.

УРОК 1 (запуск проекту)

1. Відповіді на запитання,

- Діти, на дошці написані запитання. Якщо знаєте відповідь, поставте «+»; якщо не знаєте – знак «-». Відповідаємо чесно.

- Чи знаєте ви,які права має дитина?

- У яких документах записані ці права?

- Чи порушувались ваші права?

- Куди ви можете звернутись за потреби?

- У кого більше «+» чи «-»? Не засмучуйтесь Відповіді на ці запитання ми з’ясуємо під «час проекту «Наші права».

2. Читання історії першої «За вогнем» (С. Гавриш «Маленькі історії - про великі істини. Права та свободи дитини»)

- Чому плем’я так жорстоко поставилось до хлопчиків?

- Чи мали Діти племені захищене право на життя, ім’я?

- Діти, чи знаєте ви, у якихдокументах ідеться про права дитини?

3. Обговорення цієї проблеми

4. Визначення складу учасників проекту (учні, батьки, юрист, учитель) .

5.Формулювання завдання, яке необхідно розв’язати. Ознайомлення з Конвенцією про права дитини, організація виставки малюнків про права дитини

6.Визначення вчителем джерел потрібної інформації

7. Розподіл обов’язків між учасниками проекту (художники, юристи, журналісти)

УРОК 2

1. Ознайомлення з правовими документами, що покликані забезпечити дитячі права і свободи.

Юристам було дано завдання підготувати інформацію про те, які правові документи, щодо прав дитини існують та їх основні положення.

1-й юрист розповідає про Декларацію прав дитини(1959)

2-й юрист – про Конвенцію про права дитини (1989)

3-й юрист – про Закон України «Про охорону дитинства.(2000).

4-й юрист – про статті в Конституції України де йдеться про права дитини.

2. Зустріч з юристом.

3. Бесіда про права дитини. Технологія «мікрофон»

- Якими з прав ви користувались?

- Чи порушуютьваші права у родині, в школі?

- Чи доводилось вам бачити або чути, як порушували права інших дітей?

- Куди можна звернутись по допомогу?

УРОК 3-4

Виготовлення малюнків та оформлення виставки «Наші права».

УРОК 5

Тема. Урок-презентація виставки малюнків «Наші права»

Мета: формувати уявлення про права і свободи громадянина України; прищеплювати почуття гідності та поваги до прав та свобод людини; дати загальне поняття про моральні норми, загальнолюдські цінності; виховувати пошану до законів України; сприяти формуванню, правової свідомості школярів.

Обладнання: державні символи; Конституція України; Конвенція про права дитини; Закон України «Про охорону дитинства»; таблиця «Правадитини»; дитячі малюнки; виставка книжок для дітей на правову тему; «Чарівна скринька» із дзеркалом; фоно-запис музики;

ХІД УРОКУ

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ МЕТИ УРОКУ

1. «Чарівна скринька». Звучить тихенько музика.

Учитель ставить на стіл малесеньку скриньку і звертається до дітей

- У мене на столі «чарівна» скринька, у ній зараз знаходиться найцінніший скарб нашої планети Земля. Правда ж, цікаво? Хто із вас хоче побачити його, може зазирнути, але . поки що не розповідати, кого він там побачив.

Діти по черзі заглядають у скриньку.

– То кого ж ви побачили у «чарівній скриньці»? (Діти називають себе, адже на дні скриньки – дзеркало.)

Так, у «чарівному дзеркалі ви побачили кожен себе, людину найцінніший скарб. Кожен із вас – неповторна особистість. Кожен із вас – людина, яка живе сьогодні, і саме такої дівчинки чи хлопчика більше на цій землі немає і не буде. В. Симоненко, який прожив життя-спалах (28 років), так написав про неповторність кожного, кому батьки подарували життя.

2. Виразне читання вірша В. Симоненка «Ти знаєш, що ти – людина?»

Ти знаєш, що ти – людина?

Ти знаєш про це,чи ні?

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя – єдина,

Очі твої – одні.

Більше тебе не буде;

Завтра на цій землі інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди –

Добрі, ласкаві й злі.

Сьогодні усе для тебе:

Озера, гаї, степи,

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба –

Гляди ж не проспи!

Бо ти на землі – людина,

І хочеш того, чи ні –

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя – єдина,

Очі твої – одні.

ІІ. ПРЕЗЕНТАЦІЯ

Учитель. Але минуло не одне тисячоліття, поки людство усвідомило неповторність кожної особистості й прийняло закони що оберігають людину, її життя й індивідуальність.

У яких правових документах про це сказано?

Ми з вами громадяни України. У нашій країні Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визначаються найвищою соціальною цінністю.

Демонстрація малюнків про права дитини та  громадянство.

Учень. У статті 49 Конституції України сказано: «Кожен громадянин має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування».

Демонстрація малюнків:

1) Усі діти мають право на медичнудопомогу.

2) Особлива турбота – дітям-інвалідам.

3) Жодна дитина не має бути жертвою насильства або війни.

4) Усі діти мають право на любов і турботу.

5) Жодна дитина не має бути скривдженою та ображеною.

Учитель. Кожна дитина – немов маленьке деревце. І як садівник плекає кожну квіточку, так держава піклується про своїх дітей, щоб росли ви дужими та розумними громадянами, гідними імені людини, здатними цінувати життя, інших людей

І природу, своюпланету Земля, частинкою якої ми є.

Чимало прав надала Україна своїм дітям. Деякі з них ми вже знаємо.

А зараз наші артисти прочитають віршовану казочку І. Жиленко, і ми визначимо, про яке право дитини у ній ідеться.

Прискакав до школи зайчик, Вчителів питає:

«Чи у вас і тих навчають,

Хто грошей немає?»

«Ну звичайно, ну звичайно!» –

Кажуть зайченяті,–

В нашій школі всіх навчають,

І Бідних і багатих.

І читати, і писати

Ми вчимо маляток,лапках рахувати,

І пісеньки співати

В темнім лісі зайчик радий

Скликав заячу нараду

І сказав таке: «Освіта

Всім обов’язкова!

Для всіх малят відкрита

Початкова школа».

Учитель. Про яке право дітей - Ідеться у казці? Правильно, про право на освіту. Подивимось, які ж малюнки представили ви.

Діти, назвіть за таблицею «Права дитини» – права, про які ми говорили. Діти називають права і показують малюнки.

Учитель. Зараз наші артисти прочитають вірш «Великий закон суспільства», а ви скажете, про який закон у ньому йдеться.

1-й учень Людина – істота суспільна

З прадавніх іще часів.

Надбання суспільства – спільні,

1 спільний закон для всіх.

2-й учень. Суспільство про тебе дбає,

Ти – частка його мала.

Воно тебе захищає

Від лиха, хвороб і зла.

3 учень. Це конституційне право:

Святиня, життя твоє.

Людському суспільству– слава,

Що в нього закони є!

ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Література

1. Гавриш С. Маленькі історії про великі істини. Права та свободи дитини,– X.: Ранок, 2004.

2. Закон України «Про охорону дитинства».– К., 2006.

3. Конвенція про права дитини,– К., 2006.

4. КонституціяУкраїни. – К., 1998.

5. Мовчун А. І. Кожна дитина має право,– X.: Ранок, 2004.

6. Початкове навчання та виховання.– 2006.-№ 17(93).

7. Початкова освіта.– 2006. – № 22. – С. 19.

Іванова Д., Чугуївська ЗОШ № 4, Харківська обл.

Іванова Д. Проект у 2 класі «Про права дитини» / Д. Іванова // Початкове навчання та виховання. – 2009. – № 29. – С. 11-12.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович