Конспект уроку на тему: «Що таке права людини»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: дати уявлення учням про поняття «права людини», умови та принципи дотримання прав людини, їх межі; формування вміння працювати з поняттями, співвідносити навчальний матеріал із сучасним життям; виховувати розуміння необхідності дотримуватися прав людини.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ;

II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМАМИ ПРОЕКТІВ ТА ПОВІДОМЛЕНЬ З ТЕМИ

Теми проектів

1. Дотримання та захист прав людини в Україні.

2. Дотримання та захист прав людини в місті, школі, сімї.

Теми повідомлень

1. Історія створення ООН.

2. Діяльність ООН у галузі захисту прав людини.

3. Загальна Декларація прав людини.

4. Європейська система захисту прав людини (Організації, документи).

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з визначеннями «права людини»

Загальне визначення права людини – це можливість реалізувати себе.

Моральне – визнання наявності прав та свобод і повага до честі та гідності особи.

Юридичне – визнання наявності у людини правового статусу (прав та обов’язків).

Дидактична гра «Я можу»

Клас розподіляється на групи, кожна з яких отримує список з 3-5 прав людини і після обговорення доповідає, як, згідно з цим правом, людина може реалізувати себе: для зручності можна запропонувати заповнити таку схему: «Якщо я маю право на…, то я можу...».

Розповідь вчителя «Умови та принципи дотримання прав Людини»

1. Рівноправність:

- рівність всіх людей незалежно від статі, соціального походження, тощо у своїх правах;

- рівність усіх перед законом.

2. Повага до честі та гідності.

3. Можливість захисту своїх прав.

4. Єдність прав та обов’язків (обов’язок – це ті норми, яких людина повинна дотримуватись).

Практична робота

Кожна з груп отримує матеріал з газет і висловлює свою думку стосовно дотримання чи недотримання цих принципів у кожній з наведених ситуацій.

Бесіда

1. Чи можлива така ситуація, коли люди будуть мати тільки права? До чого вона призведе?

2. До чого може призвести ситуація, коли люди мають лише обов’язки?

Підсумовуючи відповіді, вчитель робить висновок про необхідність єдності прав та обов’язків, коли кожне право пов’язане з відповідним обов’язком.

Практична робота

Кожна група заповнює схему: «Якщо інші мають право на..., то я зобов’язаний».

Бесіда

1. Як ви вважаєте, права людини є необмеженими? Так чи ні?

2. Чим на вашу думку обмежене право кожного з нас?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Запитання

1. Що таке права людини?

2. Які умови та принципи їх дотримання?

3. Чим обмежені права людини?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Із книжок, матеріалів ЗМІ, життя підібрати матеріали, в яких йдеться про права людини.

Бондаренко Я. Г. Розробка теми "Уявлення про права людини". Історія та правознавство : Науково-методичний журнал. - 2008. - № 31. - С. 15-17..

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович