Конспект уроку на тему: «Що таке злочин»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: навчити учнів характеризувати ознаки злочину, описувати елементи складу злочину, називати види злочинів, наводити приклади; розвивати вміння аналізувати правові ситуації і пропонувати шляхи їх розв'язання, використовуючи окремі статті ККУ; моделювати варіанти поведінки в ситуаціях загрози стати жертвою злочину; оцінювати наслідки злочину для конкретної особи, оточення і суспільства загалом; виховувати непримиренне ставлення до порушення законодавства.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Епіграф: Найбільше заохочення злочину – безкарність. Цицерон

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

1. Які ознаки адміністративного правопорушення ви знаєте? Із якого віку настає відповідальність за адміністративні правопорушення?

2. Які органи мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення?

3. Які-види адміністративних покарань ви знаєте? У чому полягають особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх?

4. Чи доводилось вам мати справу або бути свідком адміністративних правопорушень? Яку відповідальність, на вашу думку, повинні були понести (чи понесли) правопорушники?

ІІІ. ВИКЛАДЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Проблемне запитання

Чи можливо боротися зі злочинністю за допомогою суворіших законів? (Використовуємо метод нескінченного ланцюжка.)

1. Ознаки та види злочинів

Робота над поняттям

Злочин - протиправне винне суспільно небезпечне діяння (дія чи бездіяльність), скоєне особою, яка може нести відповідальність, і передбачене Кримінальним кодексом України.

Ознаки злочину

1) Порушення закону;

2) завдання значної шкоди;

3) вина;

4) скоєне особою, яка може нести за нього відповідальність.

Дидактична гра «Чи має місце злочин?»

Учні повинні визначити, чи має місце злочин, аргументуючи свою відповідь.

1. Одного разу Петро Петрович посварився зі своїм сусідом по дачі. Вони так і не помирилися, а своїм рідним Петро Петрович часто казав: «Колись куплю рушницю і вб’ю сусіда-негідника. Але він не був агресивною людиною, і його погрози так і залишилися словами.

2. 16-річні підлітки намагалися відчинити автомобіль сусіда, що стояв у дворі. Сусід побачив їх у вікно і викликав міліцію. Підлітки були затримані.

3. Учень 9-го класу не підготувався до контрольної і, щоб зірвати урок, зателефонував до міліції й повідомив, що школа замінована.

4. Сварка 16-річного Петра і 15-річного Василя закінчилася бійкою, під час якої Василь дістав серйозних тілесних ушкоджень, після яких півроку пролежав у лікарні.

2. Види злочинів

1. Невеликої тяжкості (передбачено покарання до 2 років позбавлення волі).

2. Середньої тяжкості (покарання до 5 років позбавлення волі).

3. Тяжкі злочини (покарання до 10 років позбавлення волі).

4. Особливо тяжкі (покарання більше 10 років позбавлення волі або довічне позбавлення волі).

Завдання

Доповніть та узагальніть логічний ланцюжок. Злочини невеликої тяжкості, злочини середньої тяжкості, ... , ... .

Проти чого спрямовані злочини?

1) Проти основ цивільної безпеки України;

2) проти життя та здоров’я особи;

3) проти волі, честі та гідності особи;

4) проти статевої свободи та статевої недоторканності особи;

5) проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина;

6) проти власності;

7) у сфері господарської діяльності;

8) проти довкілля;

9) проти громадської безпеки;

10) проти безпеки виробництва;

11) проти безпеки руху та експлуатації транспорту;

12) проти громадського порядку і моральності;

13) проти обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення;

14) сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації;

15) проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян;

16) у сфері використання електронно-обчислювальних машин, систем та комп’ютерних мереж;

17) у сфері службової діяльності;

18) проти правосуддя;

19) проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини);

20) проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Метод «Попс-формула»

Складіть усні виступи за темою «Чому люди скоюють злочини?

3. Склад злочину

Суб'єкт злочину - це особа, яка сама або разом зі спільниками скоїла злочин. Суб’єктом злочину може бути особа, яка досягла віку притягнення до кримінальної відповідальності й до того ж є осудною, тобто може розуміти значення своїх дій, керувати ними.

Об'єкт злочину - це те, проти чого його скоюють.

Суб'єктивна сторона злочину - це ставлення злочинця до скоєного ним і шкідливих наслідків своїх дій.

4. Форма вини

Умисел – якщо злочинець розуміє небезпеку скоєного ним, свідомо порушує закон і бажає, щоб було завдано шкоду.

Необережність – коли злочинець не хотів заподіяти шкідливих наслідків.

Злочинна недбалість – якщо злочинець не бажав заподіяння шкідливих наслідків, хоча міг і повинен був передбачати небезпеку.

Злочинна самовпевненість – коли злочинець розуміє небезпеку, але сподівається уникнути шкідливих наслідків завдяки своїй майстерності

Об'єктивна сторона злочину:

1) протиправне діяння;

2) шкідливі наслідки діяння;

3) причинно-наслідковий зв’язок між ними.

Завдання

Доповніть та узагальніть логічний ланцюжок.

Суб’єкт, об’єкт, ... , ... .

Робота з підручником

Проаналізуйте наведені ситуації на с. 177- 178 підручника О. Д. Наровлянського. Визначте наявність злочину, його склад.

Види співучасників

1) Виконавець – той, хто вчинив протиправні дії;

2) організатор;

3) підбурювач;

4) пособник – сприяв вчиненню злочину, надавав допомогу в його скоєнні, але безпосередньо не брав участі в ньому.

Завдання

Доповніть та узагальніть логічний ланцюжок. Організатор, виконавець, ... , .... Як не стати жертвою злочину?

Завдання

Ознайомтеся з наведеними ситуаціями на с. 178 підручника. Запропонуйте, як варто діяти, щоб уникнути або зменшити небезпеку злочину проти вас. Зімітуйте ці ситуації та запропонуйте шляхи виходу з них.

Щоб зменшити вірогідність стати жертвою злочину, запам’ятайте деякі правила безпеки:

1. Якщо ви прийшли додому, а двері квартири відкриті або ж із неї виходить незнайома людина, ви не повинні заходити до квартири або підходити до незнайомця. Зверніться до сусідів, попросіть викликати міліцію. Спробуйте від сусідів передзвонити собі додому. Не намагайтеся стежити за підозрілою людиною – це дуже небезпечно. Помітивши вас, правопорушник може вирішити позбавитися небажаного свідка!

2. Будьте дуже обережні, виконуючи прохання про допомогу від незнайомої людини на вулиці, адже це може бути пастка. Не заходьте в незнайомі приміщення, тим більше з незнайомими людьми. Однак, може, дійсно потрібна допомога? Якщо маєте мобільний телефон, запропонуйте зателефонувати рятувальникам (телефон для дзвінка з мобільного телефону за надзвичайних обставин – 112).

3. Збираючись на дискотеку або будь-яке інше місце, де буде багато людей, дбайте про свій вигляд. Надто відкритий чи незвичайний одяг може спровокувати інших на злочин. Не треба захоплюватися дорогими прикрасами. Поміркуйте про взуття, у якому ви будете, – воно має бути зручним не лише для танців, а й у разі потреби для втечі від переслідувачів. Не втрачайте пильності жодної хвилини!

4. Не бажано вирушати в дорогу темними вулицями з незнайомими людьми. Краще знайдіть компанію серед своїх приятелів. У разі необхідності зателефонуйте батькам. У крайньому випадку, ще на дискотеці, у присутності інших людей і так, щоб це чули ваші незнайомі супровідники, зателефонуйте додому та повідомте батьків про те, з ким ви вирушаєте додому.

5. Навіть почувши відповідь: «Міліція», «Швидка допомога», «З ЖЕКу» тощо, не поспішайте відчиняти двері. Не стійте навпроти дверей, особливо якщо вони не броньовані! Попросіть зайти пізніше, але не кажіть, що батьків немає вдома, – скажіть, що вони сплять або погано почуваються і не можуть підійти. Пам’ятайте, що навіть міліція має право без згоди мешканців зайти до помешкання лише за рішенням суду або в разі невідкладної необхідності припинити чи попередити злочин. Якщо двері починають вибивати, незважаючи на ваші слова, по можливості зачиніться в найвіддаленішій кімнаті, де є телефон, зателефонуйте до міліції, вийдіть на балкон і кличте на допомогу. Щоби привернути увагу, краще кричати: «Пожежа!». Як свідчить досвід, чимало людей швидше зреагують на цей крик (хоча б із цікавості!), аніж на заклик про допомогу.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Завдання

Поясніть, як ви розумієте наведені висловлювання.

1) Ганебним є не покарання, а власне злочин. І. Гердер

2) Від суми і від тюрми не зарікайся. Народне прислів'я

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати § 24 підручника.

2. Підібрати у ЗМІ інформацію про скоєні злочини. Проаналізувати отриманий матеріал.

Література

1. Бізбіз Т. О. Правознавство. Практичний курс. Дидактичні матеріали. – X., 2009.

2. Воробйова Т. В. Найважливіші положення адміністративного та кримінального права // Історія та правознавство. – 2008. – № 1.

3. Ворона С. О. Дидактичні матеріали до вивчення Кримінального кодексу України // Історія та правознавство. – 2005. – № 16-18.

4. .Наровлянсысий О. Д. Правознавство. Практичний курс. – ІС., 2009.

5. Усі уроки «Правознавство. Практичний курс». – X., 2009.

Горбенко І. В., ЗОШ с. Велика Рача, Радомишльський р-н, Житомирська область

Горбенко І. В. Розробка уроків за темою «Твої орієнтири в адміністративному та кримінальному праві» / І. В. Горбенко // Історія та правознавство. – 2012. – № 16-18. – С. 38-52.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович