Конспект уроку на тему: «Основні права громадян»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: розширювати знання учнів про Конституцію України, про права громадян. Виховувати патріотизм.

Обладнання: Конституція України, малюнки, казкові герої, плакати.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

Слово «конституція» походить із латинської мови, якою говорили ще в Стародавньому Римі. А означає воно «устрій». Будь-яка конституція визначає, яка має бути держава, а також права і обов'язки людей, які живуть в цій державі.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Розповідь вчителя.

Діти, ми з вами живемо у правовій державі. А були часи, коли люди жили у рабстві, були кріпаками. Людина можна було продати чи купити, розлучити дитину з батьками. Довгий шлях пройшло людство, поступово відвойовуючи права громадян. Аж у 1924 році у м. Женеві було прийнято Декларацію прав людини.

2. Робота з підручником.

3. Фізкультхвилинка.

4. Робота над віршем А. Костецького.

5. Інсценізація казки «Дівчинка і сім’я».

Головні герої мають прикріплені написи з картону на грудях: «Я», «Сім'я», «Дім», «Любов», «Здоров'я», «Освіта», «Надія». За поясом у персонажів є кольорові стрічки.

Вчитель розповідає казку.

Жила собі дівчинка. (Виходить дівчинка на середину класу з написом «Я»). У дівчинки були мама, тато. Отож у неї була сім'я. (Виходить учень з написом «Сім'я» і прикріплює свою стрічку до дівчинки з написом «Я»). Дівчинка з сім’єю жила у просторому будинку. (Виходить учень з написом «Дім» і прикріплює свою стрічку до дівчинки). Батьки любили донечку. (Виходить учень з написом «Любов» і прикріплює свою стрічку).

Коли дівчинка хворіла, батьки і лікарі лікували її. (Виходить учень з написом «Здоров'я» і прив'язує свою стрічку).

Мама і тато читали дівчинці казки, вірші, вчили її читати і писати. (Виходить учень з написом «Освіта» зі своєю стрічкою). У батьків і у дівчинки була надія на щасливе життя і цікаве майбутнє.  (Виходить учень з написом «Надія» з іншою стрічкою).

Одного разу батьки їдучи машиною з роботи, потрапили в автомобільну катастрофу і померли. (Обривається стрічка від дівчинки до учня з написом «сім'я»). У дитини зникло право на сім’ю, адже її сім’я загинула. Дівчинка потрапляє в дитячий будинок. В неї порушено право на власне житло. (Обривається стрічка від дівчинки до учня з написом «Дім»). Дитина була позбавлена любові і піклування батьків. (Обривається стрічка від дівчинки до учня з написом «Любов»).

Дівчинка тяжко переживала цю подію. Вона часто хворіла і довго лежала у ліжку. (Тут порушено право на міцне здоров'я. Обривається стрічка з написом «Здоров'я»). Героїня через часті хвороби не ходила на навчання. (Порушено право на освіту. Обривається стрічка з написом «Освіта» ).

Але в глибині душі дівчинка вірила, що у неї стане життя кращим. Одного разу в дитячий будинок прийшли люди, які хотіли всиновити дитину. Вони побачили дівчинку і через деякий час забрали її в свою сім’ю. У дівчинки з’явилось знову право на проживання у повній сім'ї. (Знову прикріплюється стрічка з написом «Сім'я» до дівчинки з написом «Я» ). На власне житло - право на житло. (Прикріплюється стрічка з написом «Дім»).

Нові батьки піклувалися про донечку, дарували їй своє тепло, увагу і любов. (Право на любов, стрічка з написом «Любов»). Дівчинка захотіла жити в цій сім’ї. Вона стала здоровою. (Право на здоров'я і лікування). І почала гарно вчитися, ходити до школи. (Право на освіту)

Спостерігаючи історію життя цієї дівчинки, ми бачимо, що весь час лише одна стрічка залишалась з героїнею (стрічка з написом «надія»). Надія супроводжує людину протягом усього життя.

V. ПЕРВИННЕ ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

2. Гра «Стань захисником героя».

- Які права Попелюшки були порушені і ким? (Мачухою, право на житло, на сім'ю, на любов, на відпочинок, на освіту).

- Чиї права були порушені у казці «Снігова королева»? (Права Кая. Його було викрадено, порушено право на сім'ю, на любов і на освіту)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ.

Складемо віночок наших прав.

VII ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Івасик С., м. Збараж, Тернопільська обл.

Івасик С. Основні права громадян /С. Івасик // Розкажіть онуку. - 2012. - № 3 - 4. - С. 44

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович