Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Мета: ознайомити учнів з поняттями «освіта», «право на освіту». Розвивати творчі здібності дітей, уяву. Викликати бажання здобувати знання.
Обладнання: таблиця, журнал «Правознайко», кросворд, криптограма, таблиця з прислів'ями і законами, таблиці.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
II. ПОВТОРЕННЯ ЗАСВОЄНИХ ПРАВОВИХ ЗНАНЬ.
Сьогодні ми з вами будемо подорожувати по сторінках журналу «Правознайко».
1-а сторінка журналу – «Природнича».
Треба «посадити правове дерево». Я читатиму вірші, а ви повинні з'ясувати, про які права дітей в них іде мова.
Яка це радість - жити!
Творити чудеса!
Сміятись і радіти,
Як вранішня роса.
(Право на життя)
І дівчатко, і хлоп’я
Мають право на ім’я.
(Право на ім'я)
Ми сирітки, ми малятка,
В нас немає мами и татка,
Але разом ми - родина.
Маєм свій дитячий дім.
І держава Україна - Добра мати нам усім.
(Право дитини на особистий захист і допомогу держави)
Можна пробігти крізь пустелі і хащі,
Тільки без мами не можна нізащо,
Бо найдорожче стоїть за словами:
В світі усе починається з мами.
(Право на виховання в сім'ї)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
2-а сторінка – «Освітня».
Учень.
Ти знаєш школа в нас яка?
Я розповім тобі, мій друже,
Там не покривдять малюка,
Якщо ти зайченя лякливе,
Тебе научать буть сміливим.
Якщо підступний, мов лисичка,
Відучишся від тої звички.
Якщо ти наче вовк гнівливий –
Тебе научать доброти.
Незграбний виросте кмітливим
І всього досяг це в житті.
Навчає школа бути гідним
Славетних предків і батьків,
Любить свою державу рідну
І боронить від ворогів.
IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
1. Робота з правовими документами. Конституція України. Декларація прав дитини. Конвенція прав дитини.
2. Словникова робота.
Освіта – це процес засвоєння знань, навчання, а також знання, здобуті в результаті навчання. Школа дарує світло знань. Є навіть приказка: «Навчання - це світло». Мабуть, тому всю шкільну справу, навчання називають освітою.
Освіта - шкільна справа, навчання.
3. Розповідь про навчальні заклади України.
Прискакав до школи зайчик, Вчителів питає:
«Чи у вас і тих навчають,
Хто грошей не має?».
«Ну, звичайно, ну, звичайно! – кажуть зайченяті.
– В нашій школі всіх навчають, Бідних і багатих.
І читати, і писати Ми вчимо маляток.
І на лапках рахувати,
І пісень співати».
В темнім лісі зайчик радий
Скликав заячу нараду.
І казав таке: «Освіта Всім обов'язкова!
Для усіх малят відкрита
Початкова школа.
Безкоштовно і сумлінно
З самого початку,
Вивчимо «права дитини»
«Права зайчатка». І. Оленко
Є різні школи - загальні, музичні, художні, спортивні. Підведіть руки, хто їх відвідує
4. Фізкультхвилинка.
Настав час «Спортивної сторінки».
5. Гра «Інтерв'ю».
Наступна сторінка – «Відкритий мікрофон».
До нас на урок завітав журналіст.
Журналіст. Як ви гадаєте, чи справді необхідно кожній людині вивчитися? Чому?
6. Екскурсія в давнину.
Наступна сторінка – «Історична».
Взагалі, школа дуже стара. їй уже 24 століття. Коли вона з'явилася, стародавні греки називали її «схоле». Це було місце, де діти проводили свій вільний час. Та відвідувати школу могли лише хлопчики з вільних родин. Дітей рабів до школи не приймали, не ходили до школи й дівчатка. Школи були різні. Хлопчики спочатку ходили до школи, в якій їх учили читати,, писати і рахувати. З цієї школи вони переходили до іншої, де їх навчали співів, музики, поезії. Завершувалось навчання в школі, яка готувала майбутніх воїнів. Тут хлопці вчились володіти різними видами зброї.
7. Робота в парах.
Наступна сторінка – «Для кмітливих».
А зараз попрацюйте в парах і з'ясуйте:
- Що подобається в навчанні.
- Що не подобається в навчанні.
8. Складання приказки.
Складіть приказку зі словами: освіта, більше, побачиш, здобудеш, світу.
9.Розгадування кросворду «Хто в школі найголовніший».
1. Бувають у школі – цікаві та різні,
Але всі вони дуже корисні.
40 хвилин пролетять, як завжди,
і на перерву сміливо іди. (Уроки)
2. Потрібна всім
- Незнайкам і чомучкам.
Хоч не рука вона,
А лише ... (Ручка)
3. Дзвоник радісно луна,
Я для того вам дана,
Щоб вам трохи відпочити.
Що я, здогадались, діти? (Перерва)
4. Це слово легко буде записати,
Лише згадай, як ручок і олівців будинок звати. (Пенал)
5. Все навчить писати і читати,
Тільки вам бажання треба мати. (Вчитель)
10. Робота в групах.
Наступна сторінка – «Законодавча».
- Спробуйте, працюючи в групах, записати свої обов’язки.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
1. Наступна сторінка – «Казкова».
Вам треба побути у ролі судді і розглянути правопорушення серед казкових героїв.
2. Тест «Правопорушення серед казкових героїв».
1) Казка Ш. Перро «Попелюшка». Чи є правопорушення закону у діях мачухи?
а) ні б) так в) частково
2) Чи порушив Буратіно закон своїм небажанням учитися?
а) ні б) так в) це його особиста справа
3) Хто з тварин у казці «Колобок» учинив найнебезпечніший злочин?
а) вовк б) лисиця в) ведмідь г) слон
4) Казка «Вовк і семеро козенят. Який злочин учинив вовк?
а) хуліганство б) шахрайство в) викрадення г) вбивство з канібалізмом
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Хто має право на освіту?
- Яка освіта є обов'язковою?
Бабіченко Н. Ю., м. Сміла, Черкаська обл.
Бабіченко Н. Ю. Щаслива родина / Н. Ю. Бабіченко // Розкажіть онуку. – 2012. - № 15 – 16. – С. 47.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran