Конспект уроку на тему: «Права і обов'язки громадянина»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: продовжити формувати уявлення про права й обов'язки громадянина України; розвивати монологічне та діалогічне мовлення; виховувати повагу до суперника, вміння вести дискусію.

Обладнання: презентація, відеоролик, картки.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.

Урок пройде у формі КВК.

За перемогу будуть змагатися 2 команди. Команда «Дослідники». Команда «Правознавці».

ІІІ.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Конкурс «Презентація команд».

Команда «Дослідники».

Девіз: Я маю право жити на землі,

Творити, дихати, учитись,

Примножувать багатства всі її,

Своєю Україною гордитись.

Команда «Правознавці».

Девіз: Хочеш людиною справжньою стати

Наші закони навчись поважати,

Навчись їх виконувать завжди і всюди –

Тоді і тебе поважатимуть люди!

2. Конкурс «Розминка».

Течуть джерелами години,

та навіть у лиху хвилину,

Були і будуть в Україні

свободи і права ... (людини, дитини).

Лихо трапилось в Ігната –

Не пустив до школи тато.

Бо не знав татусь, що діти

Мають право на ... (освіту).

Щоб не завдавали шкоди

Струм, вода, вогонь, негода,

Висота, хвороба, спека

Маєм право на ... (безпеку).

Коли права порушені недбало,

Коли хтось сплюндрував священне право,

Терпіти ми не мусимо й не будем,

Ми Можемо звернутися ... (до суду).

3. Конкурс «Погляд у минуле» (слайди).

Перша Декларація прав дитини була прийнята у Женеві у 1924 р.

10 грудня 1948 р. Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила один з найважливіших правозахисних документів - Загальну Декларацію прав людини.

1991 р. Президент нашої країни від імені України підписав міжнародний договір - Конвенцію про права дитини.

Згідно з Конвенцією у 2001 р. Верховна Рада України прийняла Закон «Про охорону дитинства».

4. Конкурс «Відповідай швидко».

1. «Світова книга прав дитини». Ведучий показує символ, а діти його пояснюють.

(8 символів)

2. Яке право було порушено у казці?

Андерсен Г.Х. Бридке каченя. (Дитина має право на свою індивідуальність).

Маршак С.Я. Дванадцять місяців. (Держава повинна піклуватися про дитину, яка залишилась без батьків).

5. Конкурс «Знайди обов’язок».

Сценка від вболівальників.

Лисичка. На уроках правознавства мої діти вивчали свої права. Тепер вони стали занадто грамотні. У нашому будинку звучать такі фрази:

- Не маєш права експлуатувати дитину.

- Не маєш права використовувати дитячу працю.

- Це насильство над особою!

Лисичка. Що ви мені порадите?

Ведучий. Кожна дитина має не тільки права, але і обов’язки перед суспільством. Є одна дуже проста істина, лисенята: найкраща гарантія прав - виконання обов’язків. І тому для наших команд наступне завдання: до відомих вам прав доберіть відповідні обов’язки.

1 картка. Право на освіту – (обов’язок добре вчитися).

Всі діти рівні у своїх правах – (обов’язок не ображати інших людей).

2 картка. Право на чисте довкілля (обов’язок зберігати навколишнє середовище).

Право знати культуру свого народу - (обов’язок вивчати і зберігати надбання культури свого народу).

6. Конкурс «Розбір польотів».

1. Вболівальники готують для команди-суперниці сценки із життя»

Зразок. «У кабінеті директора».

Учитель. Дозвольте, Іване Івановичу? (Учителька тягне учня за одяг).

Директор. Заходьте, що трапилося?

Учитель. Знову цей Сидоренко вибив шибку на першому поверсі!

Директор. Маріє Іванівно, як це трапилося?

Учитель. Грали у сніжки, іншого місця їм не знайшлось. (Учень стоїть, похнюпившись ).

Директор. Батьків повідомити, хай відшкодують.

- Хто порушив обов’язок?

- Чиї Права порушені?

7.Конкурс «Домашнє завдання. Судове засідання».

Суд над Сірим Вовком

Секретар. Встати, суд іде!

Суддя. Добрий день! Прошу всіх сідати. Слухається справа Сірого; Вовка, який звинувачується у скоєнні ряду злочинів.

Вовк. Мене звати Вовчик. Я проживаю у лісі. Тимчасово не працюю.

Суддя. Слово для звинувачення надається прокурору.

Прокурор. Сірий Вовк неодноразово порушував права інших мешканців країни Казок. Кривдив та знущався зі слабких та безпомічних. Також він вчинив серію вбивств: 6 козенят, бабусі, намагався вбити 3 поросят, ягня та зайця. Вважаю Вовка небезпечним для суспільства. Тому керуючись статтями 205, 186 Кримінального Кодексу України прошу визначити міру покарання у вигляді 7 років позбавлення волі.

Адвокат. Що стосується 3 поросят: Прокурор не правильно зрозумів дії мого , підзахисного - він намагався не завдати їм шкоди, а навпаки навчити їх добре облаштовувати своє житло. Зайчику також мій підзахисний навіть і не думав погрожувати. Постійно запрошуючи його бігати, Вовк просто намагався піклуватися про його здоров’я. Адже рух - це життя! Тепер що стосується 7 козенят. Так, він з’їв їх. Але чи це його провина, що матінка Природа створила його не рослиноїдним? Адже в Законі сказано, що кожен має право на якісне харчування.

Секретар. До судової зали запрошується Червона Шапочка.

Червона Шапочка. Це сталося влітку. Матуся послала мене віднести хворій бабусі глечик масла та пиріжки. По дорозі я зустріла Сірого Вовка, який мене обдарив, вказавши не той шлях до бабусі. Коли я врешті решт до неї дісталася, то моя бабуся була вже мертва.

Секретар. До судової зали запрошується пес Сірко.

Сірко. Нещодавно мої господарі вигнали мене з дому, і я змушений був жити у лісі. Так ось Вовчик допоміг мені повернутися до господаря з великими почестями.

Сірко. Ні

Секретар. До судової зали запрошується Ягня.

Ягня. Це було восени. Я підійшов до струмочка напитися води. У цей час до нього також підійшов цей злочинець і почав всіляко принижувати мою гідність, ображати всіх моїх родичів, погрожувати.

Секретар. До судової зали запрошується Теля.

Теля. Я хочу замовити словечко за свого названого татуся. Коли я загубився і не знав, що мені робити, саме він не шкодуючи свого здоров’я та сил, виявивши не абияку терплячість, виростив та виховав мене як рідного сина.

Секретар. До судової зали запрошується Козеня.

Козеня. Я живу в багатодітній родині. Тому матусі доводить часто нас залишати самих вдома. Вовк досить довго виношував злочинний план. Одного разу він підгледів, коли ми залишилися вдома самі, і обманним шляхом вдерся до нашого помешкання. Мені вдалося сховатися. Але інших моїх братиків та сестричок чекала жахлива участь: він їх з’їв.

Секретар. До судової зали запрошується Іван-Царевич.

Іван-Царевич. Підсудний - це порядний звір, чудовий товариш, здатний у будь-яку мить прийти на допомогу. Завдяки йому я виконав усі накази царів, здобув золотогривого коня, зловив жар-птицю, взяв за дружину Олену Прекрасну.

Вовк. Шановний суд! Я визнаю свою провину. Інколи я був не зовсім порядним. Але я обіцяю, що ніколи більше у житті не скривджу жодну комашку.

Суддя. Суд вислухавши прокурора та адвоката, допитавши усіх свідків, на місці ухвалив: визнати Вовка винним у скоєнні злочинів: «Незаплановане вбивство», «Приниження гідності іншої особи», «Пошкодження майна». Але враховуючи його щире каяття та те, що він раніше не судимий, керуючись Статтями Кримінального Кодексу, суд виносить наступний вирок: дати 3 роки умовно та зобов’язує сплатити матеріальні збитки постраждалим. Вирок може бути оскаржений у 10-денний строк.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Павленко О. Б., Павленко Л. П., м. Кремінна, Луганська обл.

Павленко О. Б. Мир і щастя не дива, тільки знай свої права // О. Б. Павленко, Л. П. Павленко. – Розкажіть онуку. - 2012 - № 3 – 4. – С. 44–45.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович