Конспект уроку на тему: «Води суходолу Африки. Головні річкові системи, озера. Підземні води, їх гідрологічні особливості, та значення для природи і населення»

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Мета: сформувати поняття «ваді», «оазиси», ознайомити з найбільшими річковими системами Африки, їх живленням та режимом, характером течії річок, з найбільшими озерами материка, походженням їх улоговин, сформувати уявлення про великі артезіанські басейни Африки, про значення водойм Африки для природи та населення, уміння виділяти істотні ознаки вод суходолу, порівнювати і робити висновки; розвивати логічне мислення учнів, вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами, слайдами), аналізувати та зіставляти їх, сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи; виховувати екологічні якості учнів, на основі матеріалу про використання людиною внутрішніх водойм Африки та їх охорону.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник В.М. Бойко, С.В. Міхелі «Географія материків і океанів 7 кл.», атласи, настінна фізична карта півкуль, презентація «Води суходолу», фільм «Водоспад Вікторія».

Методична література:

1. Гриценко Г.О. Води Африки. //Географія. – 2006. – №22. – с.16-19.

2. Довгань Г.Д. Географія материків і океанів. 7 клас. – Х.: Вид. група «Основа», 2011. – 144 с.

3. Зошит для практичних робіт. 6 клас  /Варакута О.М., Швець Є.С. Загальна географія. Тернопіль. «Підручники і посібники», 2011. – 80с.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ

- Перевірка присутності учнів.

- Перевірка наявності засобів необхідних для уроку.

- Психологічне налаштування учнів до уроку.

ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ УМІНЬ І НАВИЧОК

Географічний диктант для всіх учнів: вказати назву кліматичного поясу Африки за його ознаками

- Який кліматичний пояс розміщений між 20 пд. ш. 50 пн. ш. (екваторіальний)

- В якому кліматичному поясі переважає жарка суха погода взимку і жарка волога влітку. (субекваторіальний)

- В якому кліматичному поясі увесь рік переважають сухі повітряні маси, дмуть пасати. (тропічний)

- В якому кліматичному поясі опади випадають рівномірно впродовж року. (субтропічний)

- В якому кліматичному поясі жарка дощова погода впродовж року. (екваторіальний)

- В якому кліматичному поясі опадів випадає менш як 100 мм. (тропічний)

- В якому кліматичному поясі клімат середземноморський. (субтропічний)

- Для якого кліматичного поясу характерна одна пора року – літо. (екваторіальний)

- В якому кліматичному поясі протягом року переважають вологі повітряні маси. (екваторіальний)

- В якому кліматичному поясі улітку дуже жарко, майже безхмарно, температура в тіні становить +500С. (тропічний)

1. Фронтальне усне опитування:

Який клімат території, що має такі особливості:

- Який кліматичний пояс розміщений між 20 пд. ш. 50 пн. ш. (екваторіальний)

- В якому кліматичному поясі переважає жарка суха погода взимку і жарка волога влітку. (субекваторіальний)

- В якому кліматичному поясі увесь рік переважають сухі повітряні маси, дмуть пасати. (тропічний)

- В якому кліматичному поясі опади випадають рівномірно впродовж року. (субтропічний)

- В якому кліматичному поясі жарка дощова погода впродовж року. (екваторіальний)

- В якому кліматичному поясі опадів випадає менш як 100 мм. (тропічний)

- В якому кліматичному поясі клімат середземноморський. (субтропічний)

- Для якого кліматичного поясу характерна одна пора року – літо. (екваторіальний)

- В якому кліматичному поясі протягом року переважають вологі повітряні маси. (екваторіальний)

- В якому кліматичному поясі улітку дуже жарко, майже безхмарно, температура в тіні становить +500С. (тропічний)

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ. ПОСТАНОВКА МЕТИ І ЗАВДАНЬ.

Африканське прислів’я говорить «Вода дорожча за борошно». Це показує ставлення місцевих жителів до води, як до найбільшого багатства. На значних площах Африки води справді мало. Проте не скрізь на материку її бракує. Подекуди води навіть забагато. Нерівномірність поширення водойм в Африці пов’язана з кліматом.

Сьогодні ми будемо говорити про води Африки. Запишіть у зошитах тему уроку: «Води суходолу Африки.  Головні річкові системи, озера. Підземні води». Цю тему розглядатимемо за наступним планом, запишіть у зошит:

План

1. Загальна характеристика вод Африки.

2. Характеристика найбільших річкових систем Африки.

3. Озера Африки.

4. Болота та підземні води.

IV. ФОРМУВАННЯ І ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.

1. Репродуктивна бесіда

- Що таке води суходолу?

- Що таке річка?

- Що таке озеро?

Знаючи особливості різних типів клімату Африки поясніть, у яких кліматичних поясах найбільш гостро відчувається нестача води, а у яких існує її надлишок.

2. Робота з слайдами (упродовж уроку)

– Розгляньте  слайд презентації і скажіть до яких басейнів належать річки Африки?

Слайд 1

– Басейн якого океану найбільший?

– Яку частину материка займає басейн внутрішнього стоку?

– Назвіть річки Атлантичного океану.

– Які річки впадають в Індійський океан?

3. Робота з атласами

- Користуючись фізичною картою Африки атласу «Географія материків і океанів 7 клас» на С.20, назвіть форми рельєфу, які слугують вододілами басейнів різних океанів та басейну внутрішнього стоку.

4. Розповідь вчителя

Річки Африки різні за характером течії. У верхів'ях вони здебільшого мають гірський характер, у середній і нижній течії – пороги і водоспади. Тому більшість річок судноплавні не по всій своїй довжині.

Витоки трьох з чотирьох великих річок Африки – Конго (Заїр), Замбезі та Нілу – знаходяться порівняно на невеликій відстані одна від одної – в Східній Африці. Конго впадає в Атлантичний океан на заході, Замбезі – в Індійський океан на південному сході, Ніл – у Середземне море на півночі материка. Кожна з цих трьох річок починається в нагір'ях, пов'язаних з рифтовою зоною.

Живлення та режим річок залежить від кліматичних умов територій, по яких вони протікають. Тому густота річкової сітки нерівномірна.

-Поясніть, як впливає клімат на джерела живлення та режим річок?

Є території, де річок дуже багато, є – де взагалі немає постійних водотоків, лише пересохлі річища, що наповнюються водою тільки під час рідких злив. У Північній Африці у Сахарі їх називають “ваді”(слайд №3).

- Поясніть чому в екваторіальному поясі Африки річки повноводні протягом цілого року?

Річки, які перетинають субекваторіальний пояс мають значні коливання рівня води за сезонами (з чим це пов’язано?).

Найбільшою річкою Африки є Ніл (слайд). Він утворюється неподалік від міста Хартум (столиця Судану) після злиття його двох приток – Білого та Голубого Нілу. Ніл (разом з Білим Нілом) є найдовшою річкою світу (6671 км).

Білий Ніл бере початок у зоні тропічних дощів, у темних і вологих лісах поблизу екватора. Подолавши простори Східноафриканського плоскогір'я, Білий Ніл широко розливається по майже плоскій рівнині і утворює знамениті нільські болота довжиною 500 км і шириною до 800 км. Саме тут – батьківщина папірусу, з якого стародавні єгиптяни виробляли папір. Папірус росте так густо, а його переплетені між собою тригранні стебла настільки тверді і жорсткі, що людина в таких заростях прорубує собі шлях сокирою. У місцевих болотах дуже багато бегемотів і крокодилів. Голубий Ніл витікає з озера Тана на Ефіопському нагір'ї. Після злиття Білого і Голубого Нілу річка до самого гирла протягом майже 3000 км не приймає жодної притоки. Витоком Нілу є річка Кагера. В середній течії Нілу колись були пороги, що заважали судноплавству. Нині тут побудована Асуанська гребля, яка не тільки поліпшила судноплавство, а й регулює постачання води на поля Єгипту та дає електроенергію. В її будівництві брали участь і українські фахівці.

Тривалий час Ніл залишався загадкою для жителів Єгипту. Він завжди розливався влітку, коли в країні стояла найбільша спека. Родючий мул, який приносили розливи Нілу, давав змогу єгиптянам щороку збирати високі врожаї. В цьому єгиптяни вбачали втручання надприродних сил і боготворили річку. Сьогодні такі природні явища можна пояснити за допомогою кліматичних карт. Хоча сам Ніл тече крізь сухий та спекотний тропічний пояс, його витоки знаходяться в субекваторіальному поясі. В сезон літніх дощів вони одержують багато води, яку несуть в Ніл. У зимовий сезон засухи притоки Нілу міліють. Тому міліє й сам Ніл.

Говорячи про річки Африки, ми не можемо не згадати про ще одну річку Атлантичного океану.

Встань, мій брате!

Ти побачиш Конго,

Конго, серце Африки чорної,

Молоду батьківщину нашу,

Непідвладну чужим рукам!

Патріс Лумумба

Найповноводніша річка Африки й друга за протяжністю на материку – Конго (Заїр) (слайд). За повноводністю вона поступається тільки Амазонці. В середньому за рік Конго виносить в Атлантичний океан стільки води, що опріснює води океану на кілька десятків кілометрів від берега. Стік Конго в Атлантичний океан перевищує стік Нілу у 15 разів. Конго зароджується в центральній частині материка під іменем Луалаби. Конго – єдина річка світу, що двічі перетинає екватор. Басейн Конго знаною частиною знаходиться в екваторіальному кліматичну поясі, в якому випадає велика кількість опадів. Тому річка повноводна протягом усього року. Річка протікає в улоговині Конго, що власне створена її відкладами. В нижній частині вона проривається крізь тверді кристалічні породи та звужує свою долину. Тут знаходяться пороги й водоспади, що називаються водоспадами Лівінгстона.

5. Робота з підручником

- Прочитайте 3 і 4 абз. на С. 79, підручника В.М. Бойко, С.В. Міхелі «Географія материків і океанів 7 кл.» і розкажіть про особливості річок Нігер та Оранжева та покажіть їх на фізичній карті Африки.

6. Аналіз слайдів:

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

- Які річки показані на слайдах?

-Розгляньте фізичну карту Африки і скажіть до басейну якого океану вони відносяться?

7. Розповідь вчителя

Окаванго – найдовша річка басейну внутрішнього стоку Африки(слайди). Її протяжність становить 1600 км. Це ХІ за протяжністю річка Африки. Площа басейну близько 800 тис. км². Окаванго закінчується в напівпустелі Калахарі, гублячись у пісках. Це так звана болотиста “дельта” Окаванго. Через значні запаси води тут живе багато тварин. Під час тривалої посухи Окаванго сильно міліє, залишаючи наноси мулу.

Слайд 6

Слайд 7

8. Робота з атласом

– Користуючись фізичною і кліматичною картою атласу на С. 20-21, з’ясуйте, які джерела живлення та режим мають річки Оранжева та Окаванго.

9. Робота з слайдами

- Зачитайте із слайду характеристику річки Замбезі.

- Хто відкрив водоспад на річці Замбезі?

Слайд 8

Слайд 9

10. Показ відео про водоспад Вікторія (о 03:10).

11. Розповідь вчителя

Майже всі великі озера Африки мають тектонічне походження улоговин, тобто лежать у розломах, або прогинах земної кори.

12. Робота з атласом:

- Користуючись фізичною картою Африки на С. 20 атласу, назвіть озера Африки тектонічного походження.

Молодці! Усі озера на сході Африки стічні й прісні.

У пустелях озера реліктові, тобто такі, що залишені від давніх великих водойм. Вони мають невеликі глибини. Під час дощів їх площа різко збільшується, а у сухий сезон зменшується. Найбільшим таким озером є Чад.

У районі вулканічної діяльності внаслідок підгачування гірських долин лавовими потоками трапляються вулканічні озера – озеро Тана. Озеро лежить на висоті 1830 м. Площа 3,1-3,6 тис. км². Глибина до 70 м. На озері Тана є численні острови. Озеро багате на рибу, яка приваблює пеліканів. (На домашнє завдання було задано 3 учням завдання підготувати реферативні повідомлення про озера Африки)

Під час експедиції на материк гідрологи досліджували озера і зараз з нами поділяться своїми враженнями.

1-й гідролог.

Серед жаркої пустелі Сахари розміщене мілководне озеро Чад. Глибина його – 4-7 м, площа в сухий період 10 тис. км². У 1823 р. англійські землепрохідці досягли берегів озера, але через десятиліття німецький географ Г. Барт тільки склав його першу карту. Об’єм води в озері зазнає періодичних пульсацій, які відбуваються тричі протягом століття. Головна з річок, що живить озеро, – Шарі – у сезон дощів дуже повноводна. Протягом кількох осінніх місяців, коли у верхів’ях Шарі в зоні тропічних лісів ідуть рясні дощі, річка та її протока Логон заповнюють водою Чудську улоговину. Вода переливається в нижній басейн – долину Джураб. ¾ води озеро втрачає під час випаровування. Озеро розділене пасмом піщаних островів на північний і південний басейн. Озеро Чад та його береги є тим місцем на Землі, де зберігаються через багатства живої природи найрідкісніші представники тваринного світу – тропічний тюлень ламантин, антилопа ступонга. За лінією острові, там, де починається савана, ще трапляються страуси. Багато різновидів птахів живе на островах, у воді – велика кількість риби і постійна небезпека – крокодили і гіпопотами.

2-й гідролог

Загальна площа Східно африканських озер перевищує 170 тис. км².

Танганьїка – рифтове озеро, видовжене з півночі на південь майже на 650 км, завширшки 40-80 км. Площа – 34 тис. км²., максимальна глибина – 1470 км. У середньому дно Танганьїки опущене нижче Світового океану більш як на дві сотні метрів. Назва озера перекладається як «збір води». Озеро розміщене на висоті 773 м. воно оточене високими і крутими берегами. У його водах живуть крокодили, на берегах бегемоти, водяться різноманітні птахи.

3-й гідролог

Найбільше озеро Африки – Вікторія. Його площа 68 тис. км². «Велика вода» – перекладається місцева назва озера – Ньянце. Середня глибина його близько 40 м, максимальна – 80 м, простягається з півночі на південь на 320 км, із заходу на схід на 275 км. Берегова лінія дуже порізана, довжина її перевищує 7 тис. км, озеро лежить на висоті 1164 м над рівнем моря, в оточені плоских або слабогорбованих рівнин. Береги низькі, плоскі, часто заболочені. Північні і західні береги дуже зволожені, папірусові болота, густі тропічні ліси чергуються з полями бавовнику, банановими гаями, плантаціями кавового дерева. На півдні і сході, де посушливий клімат, переважають савани. В озері мешкає понад 100 видів риб. Це велетенський судноплавний басейн, тут трапляються бурі і шторми, зрідка спостерігаються водяні смерчі.

Молодці!

13. Розповідь вчителя

Болота Африки розміщуються у найбільш зволожених районах материка. Найбільше їх знаходиться в середній частині басейну Конго та у верхів'ях Білого Нілу. Чому саме тут?

14. Робота з підручником

– Прочитайте 2 абз. на С. 81 підручника і розкажіть про особливості підземних вод Африки.

– Що називають оазисами?

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

А. Робота з кросвордом

По горизонталі:

1. Як називають сухі русла річок  в Африці?

2. Який водоспад відкрив Д. Лівінгстон?

3. Ділянки пустель з природною та культурною рослинністю.

4. Найдавніше озеро в Африці?

5. Озеро, що в перекладі з мов місцевих племен означає «велика вода».

6. Найповноводніша річка в Африці.

7. Найглибше в Африці озеро.

По вертикалі:

1. Найдовша річка на материку.

2. Країна багата на підземні води.

Б. Фронтальне усне опитування:

- Назвіть найбільші річки материка. Розкажіть про їх живлення та режим.

- Назвіть найбільші озера Африки. Поясніть, як вони виникли.

- Які основні напрямки використання водойм в Африці? 

- Яке живлення мають річки Африки в різних кліматичних поясах?

- Чому внутрішні води Африки розміщені вкрай нерівномірно?

- Порівняйте рельєф західної та південно-східної частин Африки.

Поміркуйте, чому річки, які впадають в Атлантичний океан, довгі, а ті, що впадають в Індійський – короткі.

VІ. ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.

Практична робота №8 (продовження)

Відкрийте практичну роботу №8 у своїх практичних зошитах на і позначте на контурні карті найбільші річки та озера Африки.

VІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ ДОМАШНЬОЇ РОБОТИ.

1. Користуючись типовим планом характеристики річки і тематичними картами схарактеризувати:

План

1. Географічне положення. (В якій частині материка та через які країни протікає).

2. Довжина річки.

3. Де розташований витік? Куди впадає?

4. В якому напрямі і по якій місцевості тече? Притоки річки.

5. Який характер течії?

6. Режим і живлення річки.

7. Господарське використання.

І варіант  – річку Нігер, ІІ варіант – Оранжеву.

2. Опрацювати параграф 16 підручника та дати відповіді на запитання в кінці параграфа.

VІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

- Яку тему ми розглядали на уроці?

- За яким планом працювали?

- Що нового ви дізнались на уроці?

Марціяш К. Географія. Вчимося вчити: Методичний посібник / Упорядк. О.М. Варакута. – Тернопіль, 2012. -  72 с.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -