Конспект уроку на тему: «Письменники рідного краю. Тарас Шевченко.»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Станчак О.І.,
вчитель початкових класів
Королівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів
Борщівського району
Тернопільської області

Мета. Продовжувати ознайомлення учнів з життям і творчістю Т.Г.Шевченка. Розвивати пам'ять, мислення, увагу, техніку читання, вміння самостійно робити висновки. Виховувати любов і повагу до світлою образу поета-мислителя і борця.

Тип уроку. Урок позакласного читання

Обладнання. Т. Г. Шевченко "Кобзар", Д. Красницький "Тарасові світанки", О. Іваненко "Тарасові шляхи", Г. Бойко "Про дідуся Тараса", збірники творів "Позакласне читання. 4 кл." (видавництво "Навчальна книга — Богдан", 2005); портрет поета, ком’ютери.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Ось дзвінок нам дав сигнал –

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо –

Урок читання починаймо.

Пригадаймо наш девіз:

«Красиво читаємо,

Чітко розмовляємо,

Мову свою розвиваємо!»

II.  Оголошення теми уроку.

1.    Слово вчителя.

Вчитель. Колись, давним-давно, на такій само землі й не за безкраїми морями, не за дрімучими лісами, не за високими кам’яними горами, був веселий, багатий, мальовничий край. І жили там рабами в тяжкій чужій роботі люди. І називали той край – Україна.

Україна – це країна великої краси. Краса її – тихі води і ясні зорі, зелені сади й білі хатки, лани золотої пшениці й багатоводні річки, співучі й роботящі люди.

І ось у такому краю, в Україні, в селі Моринці Київської губернії в хаті кріпака Григорія Шевченка народилася дитинка. Для пана – нова кріпацька душа, а для України – великий поет, великий Кобзар, батько українського народу, цілої нації

—  Діти, наш урок присвячується геніальному синові українською народу Тарасу Шевченку. Його твори, а також твори інших письменники» про поета, художника допоможуть більше дізнатись про його життєвий шлях, його творчість

III. Сторінками життя Тараса Шевченка (наші дослідження)

1. Нам з вами важко уявити Україну часів Тараса Шевченка, і те, як серед ланів золотої пшениці, зелених садів, білих хат, тихих вод, ясних зір жилось обшарпаним голодним людям, змореним тяжкою працею.

2. В Україні були пани і кріпаки-селяни. З раннього ранку до пізнього вечора працювали кріпаки на панських ланах, відробляючи панщину. Часу для роботи на своєму полі не було. Крім панщини, кріпаки були змушені сплачувати різні податки, на які не було в них грошей. За борги пани били кріпаків різками, міняли їх на тварин (коней, собак), відривали дітей від батьків, жінок від чоловіків, програвали в карти.

3. 9 березня 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту на Київщині (тепер Черкащина) у бідній кріпацькій хаті Шевченків народився хлопчина. Батьки дали йому ім'я Тарас.

4. Коли минав  йому другий рік, переселились Шевченки з усією сім'єю до села Кирилівка. Велика була сім'я: батько Григорій, мати Катерина, три сестрички (Катря, Ярина, Марійка), два братики (Микита, Йосип) і дідусь Іван. Всіх дев'ятеро.

5. Гарно було в Кирилівці. Коло хати розкішний квітник, стара крислата верба, за хатою садок, а там левада, засіяна квітами, а через леваду в'ється річечка. Серед цієї краси зростав малий Тарас. Піклувалися ним добра мати та сестра Катерина.

6. Любив Тарас неділю, коли людей не гнали на панщину, і всі були в хаті. Збирались тоді довкола дідуся. Слухали його розповіді про те, як вороги руйнували Січ, як у людей землю відбирали, як ляхи над народом знущались, про гайдамаків — борців за правду і волю, про високі могили, в яких спочивають славні лицарі-запорожці.

 ІV.Образ поета в художній літературі.

 1. Уривок з книги "Широкий шлях" ("Залізні стовпи"), с. 100

І частина – читає вчитель

- В якому краї проходило дитинство Т.Г.Шевченка?

ІІ частина – читають учні мовчки

- Як називається той край?

ІІІ частина - інсценізація

Маленький стіл, стільці, на столі миска, дерев 'яна ложка, хліб. Тарас, батько та брат одягнені у білий полотняний одяг; мати у вишиту сорочку, спідницю і  фартух; сестричка — у вишиту блузку, спідничку; на голові – стрічка. Тарас у солом 'яному капелюсі.

Ведуча. Невесела вечеря — зморений батько, зажурена мати, сестричка Катерина, брат.

Сусід. Слава Ісусу Христу!

 Всі. Слава навіки.

Сусід. Це тільки вечеряєте? Що так пізно?

 Мати. Та у нас клопіт, що й вечеря не в вечерю: хлопець десь дівся, - зранку як пішов, то й досі немає. Бігали і до ставка, і до греблі, всі бур'яни обшукали, - як у воду впав!

Батько (сердито). Догляділи!

Сусід.   Нічого, знайдеться. Може, заснув десь у бур'яні. Проспиться — прийде…

Мати. Ну й де дітись вражій дитині?

Ведуча. Раптом чути: "Чумаки! Чумаки!"

Сестричка.  А ось і наш волоцюга з'явився!

Брат. Нарешті прийшов!

Мати. Де це ти був?

Батько. Де це тебе носило досі?

Мати. Де ти волочився?

Батько. Де ж ти був оце — питаю? Чому не кажеш?

Тарас.   Був у полі та й заблудив.

Батько. Бачили таке? Хто ж це тебе привів додому?

Тарас.  Чумаки.

Всі. Хто?

Тарас. Стрінувся з чумаками, питають: "Куди йдеш-мандруєш"? А я  кажу: "В Кирилівку!". А вони й кажуть: "Це ти ідеш в Моринці, а в Кирилівку треба назад іти. Сідай, кажуть, з нами, ми довеземо". Та й посадили мене на віз. І дали мені батіг волів поганяти.

Батько. Бачили такого? Чумакувати надумав уже! А як воно згадало, що з Кирилівки.

Сусід. Я ж казав, що знайдеться. Такий лобатий не пропаде.

Батько. Ну, почумакував, тепер бери ложку та й сідай вечеряти.

Мати. Ну чого тебе понесло в поле? Чого? Як мотає! Наче три дні не їв.

Тарас швидко їсть і пошепки розповідає братові і сестричці, а вони уважно слухають. Мати підслуховує.     

Мати. Ви послухайте, що цей волоцюга вигадує, старий того не придумав збрехати, як воно. Каже, що ходив він туди, де сонце заходить, бачив залізнії стовпи, що підпирають

небо, і ті ворота, куди сонце заходить на ніч.1 Розповідає, ніби справді сам теє бачив. Ой, Тарасе, що з тебе буде?

Сусід. Всі на кутку кажуть, що з вашого Тараса, мабуть, щось добряче вийде!

7. Отак серед забав з однолітками над рікою в леваді, в полонії дідусевих оповідань минало Тарасове дитинство. Та недовго воно тривало. Як минало Тарасові 9 років, померла його добра мати, а в хату прийшла  зла мачуха. Цілими днями доводилось ховатися від неї в бур'янах. Але ось влітку 1824 року сталася подія, що надовго запам'яталась Тарасові. Про неї розповідається в оповіданні Антона Лотоцького "Малий Тарас чумакує".

- Хто читав вдома цей твір?

- Куди мандрував Тарасик з батьком?

- Чи сподобався хлопчикові степ?

- Яким уявляєте його ви?

2. Чабан, маляр, кухар "(уривок з книги О. Іваненко "Тарасові шляхи"). ( читають підготовлені учні)

Вчитель. Послухайте уривок з книги О. Іваненко "Тарасові шляхи", який називається "Чабан, маляр, кухар" і дайте відповідь на запитання: Чи легким було дитинство Тараса?

1) Бесіда

 - Ким хотів стати малий Тарас?

- Яку роль в житті Тараса відіграла Оксана?

- В якому творі Тараса Шевченка змальовано образ цієї дівчинки?

(«Мені тринадцятий минало...")

- Хто прочитає напам'ять цей вірш?

2) читання вголос «ланцюжком»

3) вибіркове читання

- Прочитати рядки, в яких передано радісний настрій хлопчика.

-  Що його засмутило? Прочитати.

-  Хто втішив сироту?

3.  Повідомлення учнів.

Учень.  Немало мандрував Тарас по селах у пошуках людей "щоб добру навчили». Багато знущань і кривди зазнав він від дяків, до яких попадав у науку.

Зустрівся на цьому шляху сільський маляр, що впізнав талант Тараса і готовий  його вчити, якщо той принесе дозвіл від пана. Не отримав хлопчина дозволу. А натомість став козачком у пана Енгельгардта.

Учень. Лише на 24 році життя став він вільною людиною. За великі гроші його було викуплено з кріпацтва, тоді він зміг навчатися в Академії мистецтв.

Учень.  «Виповів свою натхненну душу" Тарас Шевченко в поезіях, що вийшли окремою книжкою під назвою "Кобзар" у 1840 році.

Колись кобзарями називали народних співців, що ходили від села до села, граючи на кобзі, співали пісні, розповідали людям про долю України, її народу.

- Чому Шевченка називають Великим Кобзарем?

 Вірші  Шевченка відомі всьому світу. Люблять твори Кобзаря за правду, щирість. У віршах він писав про тяжке життя селян-кріпаків, життя дітей-сиріт.

Учень читає "І золотої, й дорогої... ".

V. Твори поета про природу.

Учень. Та не тільки сум і горе бачив Шевченко. Він зростав в Україні серед мальовничої природи. Він захоплювався нею, його твори сповнені любов'ю до рідного краю. Найкраще про це сказав сам поет у своїх творах.

(Учні читають напам'ять твори: "Думка", "Реве та стогне Дніпр широкий", "Садок вишневий коло хати ".)

Учень. Недовго судилося поетові бути вільним. За те, що належав до таємного товариства, яке ставило своєю метою визволення України, за те, що писав про волю, цар Микола І наказав заарештувати Тараса і заслати в Киргизькі степи до Орської фортеці, де був він рядовим солдатом царської армії. Довелось зазнати йому виснажливої солдатської муштри. Але ще важчою була заборона писати і малювати.

Учень.  Десять довгих літ карався Тарас Шевченко солдатом на засланні без права писати й малювати, без книжок, серед дикого степу, між чужими людьми.

        В 44 роки поет повертається із заслання в Петербург. Здоров'я було підірване. Три роки боровся він з недугою. Помер Тарас Шевченко 10 березня 1861 року.

Учень.  Із 47 прожитих років йому довелось бути: 24 роки кріпаком, 10 років у неволі, три з половиною роки під наглядом поліції. І тільки 9 років - вільною людиною. Помер поет у Петербурзі. Згодом тіло його перевезли в Україну і поховали на Чернечій горі біля міста Канева над Дніпром.  

VІ. Вікторина «Чи знаємо ми Шевченка»

Вчитель. А зараз, учні, подивіться на «Дерево життя і творчості Т.Г. Шевченка»:

9 березня 1814 року — народився Т.Г. Шевченко

22 квітня 1836 року — викуп із кріпацтва

1838 р. — вступив до Академії мистецтв

1840 р  — вийшов у світ "Кобзар"

1843 р  — приїхав в Україну

1845 р  — закінчив Академію мистецтв

1847 р  —  арешт поета, заслання

1858 р  — друзі добилися звільнення і повернення із заслання

1861 р — видав для дітей України "Буквар"

10 березня 1861 р. — Т.Г. Шевченко помер.

VIІ. Літературна гра "З якого твору?"

1. Раз укриє тебе рясно зеленим покровом.

 2. Поглянув я на ягнята — не мої ягнята.

 3. Аж страх погано у тім хорошому селі...

 4. Пишається над водою червона калина

 5.Щоб лани широкополі і лани, і кручі,

    було видно, було чути, як реве ревучий

VIІІ. Гра «Закінчи речення» ( метод «рефлексія»)

1. Неначе сонце засіяло,

    І наче все на світі стало

    моє ... лани, гаї, сади!..

    І ми, жартуючи, погнали

    чужі ягнята до .... (води).

2.Дивлюсь, аж світає,

    Край неба палає,

    Соловейко в темнім гаї

    Сонце .... (зустрічає).

3. Не називаю її раєм —

     Тії хатиночки у .... (гаї).

4. Тече вода з-під явора     

     Яром на долину.

     Пишається над водою

     Червона .... (калина).

5. На панщині пшеницю жала,

     втомилася; не спочивать

    пішла в снопи, пошкандибала

    Івана сина .... (годувать).

6.  Садок вишневий коло хати,

      Хрущі над вишнями гудуть,

      Плугатарі з плугами йдуть,

       і співають ідучи .... (дівчата).

7. Лиху годину,

     Якось недавно довелось

      Мені  заїхать в .... (Україну).

IХ. Підсумок уроку.

1. Бесіда (метод  «мікрофон»)

- Про кого ми сьогодні говорили на уроці позакласного читання? Сьогодні ми говорили про генія української літератури – Тараса Григоровича Шевченка)

- Ким є Шевченко для України? ( Т.Шевченко – великий поет і художник, національний геній)

- Як називають Т.Г.Шевченка в народі? (його називають Кобзарем, за назвою головної книжки його віршів)

- Як Україна вшановує пам’ять Т.Шевченка? ( Іменем Шевченка названі міста, селе, вуиці, пам’ятники і не лише в Україні, а й далеко за її межами: в Росії, Молдові, Казахстані, Канаді, Франції, Америці. Його твори видано 33 мовами світу.

    2. Гра «Заповіти, які залишив нам Т.Г.Шевченко»

Які  слова – заповіти залишив нам Шевченко?

1.     Учітесь, читайте,

І чужому научайтесь

                 й свого не цурайтесь,

Бо хто матір забуває,

                  Того Бог карає,

Того діти цураються,

                   в хату не пускають.

     2. Любітеся, брати мої,

Вкраїну любіте

І за неї безталанну,

Господа моліте.

       3. Обніміте ж, брати мої,

Найменшого брата,-

Нехай мати усміхнеться,

заплакана мати.

4. Вірш «Заповіт».

  Вчитель. Не знайдеться в Україні такої людини, яка б не знала імені великого Кобзаря, не читала його творів. Слово поета лунає скрізь багатьма мовами світу.

«Учітеся, брати мої, думайте, читайте» - нехай ці слова будуть девізом вашого життя, вашого навчання в школі.

Він був сином мужика –і став володарем в царстві духа.

Він був кріпаком –і став велетнем у царстві людської культури.

Він був самоуком – і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.

І.Франко

X. Домашнє завдання.

Підготуватися до позакласного читання на тему «Байки»

Джерела

 

1.     Збірник художніх  творів «Позакласне читання . 4 клас», Тернопіль Навчальна книга – Богдан

2.     Уроки позакласного читання  та розвитку зв’язного мовлення, Тернопіль Навчальна книга – Богдан

3.     Початкова освіта №3, 2006р.

4.     Розкажіть онуку №3-4, 2004р.

5.     Початкова школа №3, 2011р.

6.     Інтернет-ресурси.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -