Конспект уроку на тему:« М.Стельмах «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і дитячої душі у творі. Символ образу гусей-лебедів.»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Зайчук Лариса Юхимівна,

учитель української мови та літератури

Іллінецького НВК

«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія №2»

(м. Іллінці, Вінницька область)


 

Мета: охарактеризувати світ природи та світ дитячої душі, розкрити символіку образу лебедів, формувати вміння обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного, розвивати зв’язне мовлення, виховувати любов до навколишнього світу.

Цілі:

учні знатимуть: зміст твору «Гуси – лебеді летять», особливості опису прекрасного у творі, що символізують лебеді в фольклорі та літературі;

учні вмітимуть: цитувати уривки з твору відповідно до поставлених завдань, характеризувати внутрішній світ героя, зіставляти відчуття Михайлика з власними, розповідати про враження від прочитаного.

Тип уроку: урок формування і засвоєння нових знань.

Методи, форми, прийоми: евристична бесіда, гронування, усне малювання,   робота з текстом, робота в групах.

Обладнання: проектор, фотоілюстрації до твору, кольорові олівці, картки із завданнями.

Хід уроку

І.Організаційний момент. Рефлексія.

Зображення психологічної готовності до уроку у формі смайлика у робочих зошитах.

1. Актуалізація суб’єктного й досвіду  й опорних знань.

На дошці записи:

Дитинство – це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими високими і широкими ці дерева не були, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх (Д. Павличко).

Душа летить в дитинство,

як у вирій,

бо їй на світі тепло тільки там.

Ліна Костенко

Учитель.

Як ви розумієте ці слова? (Відповіді учнів).

Як пов’язані вони із твором М. Стельмаха « Гуси –лебеді летять»?

 

2.  А якби автобіографічну повість писали б ви, про який епізод зі свого дитинства      обов’язково б повідали?

 (Відповіді учнів)

ІІ. Повідомлення теми і  мети уроку.

-Як ви розумієте тему уроку?

-Якої мети маємо досягти, працюючи на уроці? ( Відповіді учнів.)

 - Подумайте, діти, чого ви хочете навчитися і про що хочете дізнатися на сьогоднішньому уроці як читачі? Запишіть свої цілі на урок (діти записують і за бажанням озвучують)…

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1.- На уроці ми говорили , що повість М. Стельмаха носить автобіографічний характер. Отже, ми з'ясували, що  в образі Михайлика  автор зобразив себе  у дитячі роки.

. Словесне малювання.

Учитель. Яким ви уявляєте головного героя?

(Відповіді учнів).

-А чи хотіли б зустрітися із Михайликом, поспілкуватися?

Отож, зустрічайте - Михайлик!

2.Зустріч із літературним героєм. (Заздалегідь підготовлена дитина.)

 Розповідь про себе,свої радощі і прикрощі.

А ось таким показав його режисер фільму Олександр Муратов, який у 1976 році створив кінострічку «Гуси –лебеді летять» за повістю

 М. Стельмаха, де головну роль зіграв Володимир Чубаєв

(фото на проекторній дошці,уривок із фільму) .

Наскільки схожий «ваш» і «наш» Михайлик із цим образом?  (Відповіді учнів).

3. Робота з текстом..

- Прочитавши твір,зустрівшись із героєм,  переконались, що Михайлик дуже любив природу, розумів, відчував її.. Знайдіть і зачитайте фрагменти з тексту, які підтверджують цю думку.

Відтворіть у формі інформаційного грона світ природи, який впливає на Михайлика і формує його як людину,прокоментуйте ці образи.

 

 

 

Михайлик

 

річка

качка

щука

гриби

ліс

лебеді

сонце

– А які деталі природи мають особливий вплив на вас? (Розповіді учнів).

4.Робота дослідницьких груп

1 група. Простежте,чи існує зв’язок між змінами настрою головного героя і станом природи?

2 група. Хто прищеплював Михайликові любов до тваринного та рослинного світу?

3 група. Знайдіть, зачитайте і прокоментуйте рядки із твору, у яких ідеться про ставлення матері Михайлика до насіння. Про яку рису українців це свідчить?…

-         Як можна охарактеризувати людину , яка вміє бачити  красу природи?

5.Учитель. Повість має яскраву особливість-починається  і закінчується  одним образом. Чому? Що асоціюється  у вас з образом цього птаха? (Казка, вірність…).

5. Виступ учня з індивідуальним повідомленням «Гуси – лебеді у фольклорі та літературі» (слайдовий супровід із зображенням лебедів).

-         Отож, це образ-символ.

Що означає  поняття «символ»? (Робота з підручником)

- Яке символічне значення гусей у даному творі?

6.Читання діалогу.

«От і принесли лебеді нам на крилах життя», - говорить дід Дем'ян.

- Знайдіть і прочитайте діалог між хлопчиком і дідусем. Про  які ключі говорив  дідусь? А чи бачили ви, як повертаються лебеді із вирію?

- Приліт лебедів символізує початок весни, нового життя…

« А лебеді летять, летять…над моїм дитинством…над моїм життям!..» – Яку думку  ховає автор у цих рядках?

III. Підсумок уроку

1. Кольорове відтворення внутрішнього світу хлопчика з допомогою фарб, олівців.

Вчитель. Малюнки у вас переважно різнобарвні, як і наша природа,вони виражають  добро і щирість .Я бажаю, щоб у вас у душі  завжди було тепло і яскраво, щоб ви вміли бачити красу, що оточує вас, цінували та оберігали її.

2. Завершіть речення власною думкою

Із уроку на майбутнє я візьму

IV. Оцінювання навчальної  діяльності

-         Чиї відповіді на уроці сподобались вам найбільше?

Вчитель озвучує і коментує оцінки.

V. Домашнє завдання.

Обов'язкове загальне: знайти у творі цитати, в яких зображено звичаї та традиції українців.

Обов'язкове на вибір: скласти кросворд до твору або написати лист-подяку автору.

За бажанням: намалювати ілюстрацію.

Коментарі

прекрасно

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -