Конспект уроку на тему: «Тарас Шевченко – поет-лірик».

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

 

О.М. Примаченко,
 учитель української мови
та літератури ЗОШ №7

(м.Коростень, Житомирська область)


Мета: удосконалювати вміння висловлювати власну думку щодо інтимної поезії Т.Г. Шевченка; формувати вміння й навички, визначати й аргументувати оцінне ставлення до прочитаного; аналізувати та робити висновки, розрізняти інтимну лірику серед інших видів; формувати вміння виявляти самостійність щодо аналізу поезії; удосконалювати прийоми самостійного здобуття нових знань; розвивати активність пізнавальних процесів учнів; виховувати усвідомлення того, що любов – найвеличніше почуття, яке необхідно берегти й цінувати.

Ціль уроку: учні повинні знати факти з особистого життя Т.Г. Шевченка; ідейно-художній зміст поезії; учні повинні вміти виразно читати поезії; проводити паралелі між почутим,зображеним у творі та реаліями  сучасного  життя; презентувати результати навчальної діяльності; досліджувати проблеми, міркувати.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи й форми роботи: розповідь учителя,бесіда,робота в парах,мозкова атака.

Обладнання: мультимедійний екран,ноутбук,підручники,зошити,портрети Т.Г.Шевченка та його коханих жінок.

Завдання:
1.Декламування інтимної лірики Т.Г.Шевченка
2.Дослідження особистого життя письменника (робота в парах)

                            Я розгортаю томик Кобзаря, і мені здається, що я кладу руки

на трепетне гаряче серце, що так багато пережило.
                                                                                                                    М.Бажан.

Хід уроку

I Орієнтація, мотивація діяльності.

1. З’ясування емоційного стану школярів.
Спробуйте передати свій настрій словами.

2.Слово вчителя.

    Розмова наша сьогодні піде про почуття, про яке здебільшого мовчать. Немає на світі людини,яка б не була байдужою  до нього.
Кохання... Такі хвилюючі слова. Скільки навівають вони думок, переживань. Сьогодні  ми звернемося до поезій Шевченка, що  являють собою «тихе зітхання», «незагоєні рани», «невтишні жалі», завмерле в серці кохання».

ІІ.Повідомлення теми уроку,мети,цілей уроку.

Слово вчителя.

Про кохання  Тараса Шевченка написано чимало, але далеко не все сказано. Автор шукав у коханні жіночий ідеал. Отже, тема нашого уроку « Тарас Шевченко – поет – лірик ».

ІІІ. Визначення очікуваних результатів.
   Діти, а чому ви повинні навчитися? Сформулювати мету уроку зможе кожен із вас. Учні повинні закінчити речення  « На сьогоднішньому уроці я…»

1.Технологія «Озвучення очікуваних результатів».
2. План уроку.

  • Ангел дитинства.
  • Поезії автора (1843 рік).
  • Душевна драма (1860 рік).
  • Розчарування останніх років життя.

IV.Мотивація навчальної діяльності.  

Епіграфом  нашого уроку є слова  Миколи Бажана: «Я розгортаю томик Кобзаря, і мені здається, що я кладу руки  на трепетне гаряче серце, що так багато пережило».
Що вас хвилює, коли ви відкриваєте томик Кобзаря ?
V. Актуалізація опорних знань.
1.Діти, ми з вами познайомились із творчістю Кобзаря.

 Які ви знаєте жанри лірики?

Міні-дослідження.

Громадянська лірика                            Інтимна лірика

«Заповіт»                                                  «Ликері»

Поховайте та вставайте,                          Моя ти любо, усміхнись

Кайдани порвіте                                       І вольную святую душу,

І вражою злою кров’ю                             І руку вольную, мій друже,

Волю окропіте.                                         Подай мені…

Як можна відрізнити інтимну лірику від громадянської?

2.Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу.
Слово вчителя.

   Так, дійсно Тарас Шевченко ще й тонкий лірик. Вічна тема кохання знайшла яскраве втілення в  його поезії та житті автора. Отже, протягом уроку ми будемо працювати над проблемним питанням:

Проблемне питання

Чи був Шевченко щасливою людиною?

Презентація домашнього завдання-дослідження.

Робота в парах.

Слово вчителя.

Далека і гірка була Тарасова любов,

Одвічні протилежності в житті,

Кружила заметіль навколо доль,

Заплуталось кохання в крижаній імлі,

Але серед снігів, снігів, снігів…

Ішла у мрії ти, зоря весни…

Виразне читання поезії учнем «Ми вкупочці колись росли…»

Бесіда з учнями.
- Про що розповідає нам автор ?
- Яка тема поезії?
- Які художні засоби вживає  автор?
- То що таке кохання?
Повідомлення учениці про написані поезії автора 1843 року.
Інсценізація зустрічі  Ганни Закревської та  Тараса Шевченка.

Виразне читання  напам'ять поезії «Якби зустрілися ми знову…»

Бесіда з учнями.

-         Чому,  читаючи поезію, Г.Закревська й Т.Шевченко стоять далеко один від одного?

-         Що стає на перешкоді щастя?

-         Які почуття переповнюють ліричного героя?

-         Які художні засоби використовує автор, щоб передати почуття героїв?

Слово вчителя. А ми йдемо далі шляхами долі Кобзаря. Вона  готувала йому нову зустріч із жінкою.

Повідомлення учениці про зустріч із Варварою Репніною. Гостра душевна драма (1860 рік).

Виразне читання напам'ять учнем поезії «Тризна».

Бесіда з учнями.

-         Що вразило вас у вірші?

-         Чи кохала Варвара його по-справжньому?

-         Чия провина в цьому нещасливому коханні?

-         Якби на шляху вашого кохання стояли батьки, щоб ви зробили?

Слово вчителя.

   О, як він хотів раю! До останньої миті свого непростого життя шукав той рай і хотів, але… Рай так йому й не трапився.

Метод «Дерево рішень».

Повернення до проблемного питання:   

-         Чи був Шевченко щасливою людиною?

Рефлексія.

  Діти, щоб дізнатися чи досягли ми мети уроку, давайте використаємо технологію «Незакінчене речення».

Технологія«Незакінчене речення».

Завдяки уроку дізнались про…

На цьому уроці навчилися…

Найбільший  успіх - це…

Найбільші труднощі  відчули…

На наступних заняттях  хочу…

Настрій на уроці був..

Оцінювання.

Заключне слово вчителя.

    Кохання може подарувати велике щастя! Але воно може бути й осміяним,   і відкинутим, і тоді стане важким, болючим. Потрібно долати усі негаразди й труднощі, бо життя неодмінно компенсує страждання. А ще треба берегти свої почуття та чужі, щоб не зламати чиюсь долю.

Тож  нехай доля буде прихильною до вас і подарує кожному найвищу оцінку життя – вірне та щасливе кохання. Бережіть і цінуйте це найвеличніше людське почуття.

 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -