Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Гунька Оксана Зіновіївна,
вчитель української мови і літератури
Бишківського НВК " ЗНЗ І-ІІ ступенів - ДНЗ"
Козівського району
Тернопільської області
Мета:
- повторити і поглибити знання учнів про значущі частини слова, сприяти зміцненню навичок їх виділення; поглибити вміння розрізняти форми слова і спільнокореневі слова;
- формувати вміння знаходити значущі частини слова, визначати їх роль у словах;
- удосконалювати навички самостійної роботи;
- збагачувати словниковий запас учнів;
- виховувати повагу до природи рідного села, до звичаїв і традицій свого народу.
Тип уроку: Урок поглиблення вивченого з елементами повторення.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал для малих груп, таблиці «Будова слова», «Розбір слова за будовою»
Методи і прийоми: сенкан, ПРЕС, тест, «Незакінчене речення», «Мікрофон», робота в малих групах.
ХІД УРОКУ
І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вправи «Я», «Впевнений кулачок» ( елемент психологічного тренінгу).
ІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ДОСВІДУ ТА ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота над термінологічним словником (закінчення, основа, корінь, префікс, суфікс ).
ІІІ ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Запис теми уроку в зошити.
Слово вчителя про важливість слова в житті людини
Вправа «Сенкан»
СЛОВО ( разом)
Сильне, влучне ( гарне, мелодійне…)
Впливає, вражає, допомагає
Найсильніша зброя людини
Сила ( вплив, зброя, краса, музика)
ІV ОСМИСЛЕННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
*Складання схем змінного і незмінного слова на дошці
*Розібрати слова за будовою (робота на дошці)
Передзвін, проліски, навесні, гарно, видолинок.
*Вибери слово відповідно до схеми
*Вправа «Спотиканочка»
Вибрати, вигодувати, виліт, окраса.
Садок, дубок, столик, кілок.
Сорока, сороканіжка, землекоп, краєвид.
Стіл, день, любов, лелека.
* Метод «ПРЕС»
– Як думаєте, яку роль виконують суфікси і префікси у словах?
–Чи зміниться значення слова від використання певного префікса чи суфікса?
Селянин, селюк
Сад (садок, садочок, садище)
Рід ( зріднитися, поріднитися, виродження)
– У яких стилях мовлення ми можемо використовувати такі слова?
* Вправа «Знайди слова-родичі» ( формування розуміння відмінності між словами на основі омонімічності коренів)
Літо, літати, переліт, літній, літечко, літак, зліт, по-літньому.
Вода, водій, водолаз, водити, водний, водіння, переводити.
Скласти речення із словосполученнями літній день, літній чоловік
V СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Прийом «Доторк до мистецтва»
Після прослухування народної інструментальної мелодії учні поділяються на дві групи, кожна з яких отримує групу спільнокореневих слів. Скласти твір-мініатюру.
Звук, відзвук, звучання, милозвучна, відзвучала, звукова.
Пісня, пісенька, пісенність, пісенний, піснетворці.
* Вправа «Найуважніший учень» ( назвати спільнокореневі слова чи форми слова у фразеологізмах)
Взяти себе в руки, липкі руки; язиката Хвеська, за язик тягнути; голий, босий, але у вінку, терновий вінок; голова і два вуха, закрутити голову; ситий голодного не розуміє, голод – не пан; не падати духом, душа в душу; бити байдики, битий небитого несе.
VІ ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Тестування (макс. – 2 бали)
1. Які слова мають закінчення?
А) Змінювані.
Б) Незмінювані.
2. У якому слові нульове закінчення?
А) Кінь.
Б) Небо.
В) Високо.
3. У якому рядку записані форми слова?
А) Рік, роковини, річний.
Б) Вода, води, водою.
В) Водій, привід, водолаз.
4. З яких значущих частин складається змінюване слово?
А) Корінь і закінчення.
Б) Префікс і суфікс.
В) Префікс, корінь, суфікс і закінчення.
Г) Основа і закінчення.
Метод «Незакінчене речення»
Значущими частинами слова є…..
Носієм лексичного значення у слові є….
Емоційного забарвлення словам можуть надавати……
На уроці мені найбільше мені вдавалося…
Я вмію добирати спільнокореневі слова,
Я розумію відмінність між спільнокореневими словами і формами слова.
VІІ ВИСТАВЛЕННЯ ТА АРГУМЕНТАЦІЯ ОЦІНОК
VІІІ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
ІХ РЕФЛЕКСІЯ УРОКУ
Україна
Писанка
Мої досягнення на уроці
Вид діяльності
|
Кількість балів
|
Сенкан
|
|
Розбір за будовою
|
|
«Спотиканочка»
|
|
Слова-родичі
|
|
Творче завдання
|
|
Фразеологізми
|
|
Тестування
|
|
Я вмію добирати спільнокореневі слова,
Я розумію відмінність між спільнокореневими словами і формами слова.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran