Конспект уроку на тему: "Води суходолу Африки"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Гайдук Любов Михайлівна,

вчитель географії

Бишківського НВК «ЗНЗ І-ІІ ступенів – ДНЗ»

Козівського району

Тернопільської області


Мета: Формувати систему знань про особливості вод суходолу Африки, головні річкові системи, озера, підземні води, вдосконалювати практичні вміння, уміти характеризувати основні річкові системи, основні типи озер та закономірності їх розміщення;сприяти розумінню значення вод суходолу для природи материка, розкрити проблеми водозабезпечення; розвивати пам'ять і естетичне сприйняття навколишнього середовища; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: фізична карта Африки, підручники, атласи.

Тип уроку: комбінований.            

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання, створення затишної атмосфери для роботи на уроці.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Слово вчителя: Сьогодні на уроці ми продовжимо подорожувати Африкою. Але щоб рушити із цієї зупинки, на якій ми зупинилися, нам необхідно перевірити чи знання попередньо вивченого матеріалу дозволяють це зробити. Отже, проведемо невелику систематизацію знань у вигляді прийому «Мікрофон».

Запитання:

-  ка площа африки? Яке місце серед материків планети вона займає?

-  Назвати і показати к4райні точки Африки? У яких півкулях вона розташована?

-  Якими океанами і морями омивається Африка?

-   Чим відокремлюється африка від Європи та Азії?

-   Яка тектонічна структура залягає в основі материка?

-   Пояснити суть понять «Висока Африка», «Низька Африка».

-   Назвати кліматичні чинники, що впливають на клімат Африки.

-  У яких кліматичних поясах розташована Африка?

Вчитель робить висновок про готовність учнів до уроку та подальшого вивчення матеріалу.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ (Підготовка до сприйняття навчального матеріалу)

Слово вчителя: Знаючи особливості рельєфу та клімату, ми можемо перейти до дослідження од суходолу Африки.

Наявність, обсяг та кількість поверхневих вод є фактором важливим для будь-якої території, а для Африки особливо, тому що тут багато посушливих територій.

Вода в Африці - дуже цінний ресурс.

Вода потрібна в Африці для зрошення полів та водопостачання.

Розміщення давніх цивілізацій в Африці (стародавньоєгипетська) також полв’язане іх водними об’єктами материка.

Сьогодні ми дізнаємось про головні річки та озера Африки, визначимо особливості їхнього розміщення, дамо пояснення повноводності Нілу, що перетинає величезну Сахару, помандруємо порогами стрімких потоків, дізнаємось про Атезіанськиї басейн Сахари, який є одним із найбільших у світі. Виявимо проблеми водозабезпечення даного материка.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План:

1. Головні річкові басейни Африки.

2. Річки Африки.

3. Найбільші озера Африки.

4. Інші води суходолу (болота, підземні води, льодовики).

5.  Значення води та проблема водозабезпечення регіону.

4.1. Загальна характеристика вод Африки

Прийом «Географічна розминка»

Запитання:

1.  Як називається водна оболонка нашої планети?

2.  Які води належать до внутрішніх?

3. Що таке річка?

4. Озеро. Типи озер за походженням улоговин.

5. Що таке болото?

6.  Льодовики. Умови, необхідні для їх утворення.

Створення ситуації успіху «Я знаю»

-   До басейнів яких океанів належить територія Африки?

-  Чим зумовлений басейн внутрішнього стоку?

-  Яка особливість розміщення вод материка?

-  Де спостерігається найбільша мережа річок і озер на метерику? Чому?

-  Чим зумовлена густота річкової мережі?

4.2 Річки Африки         

Перед вивченням річок Африки пропонується  «Географічна реклама», коли учні декламують вінш про річку та її елементи.

Метод «Творча лабораторія»

Учні, об’єднавшись у групи, визначають за допомогою карти та матеріалу підручника найбільші річки, розподіляють їх до басейнів, визначають їх характерні особливості.

Завдання для І групи:

1. Назвати і показати на карті найбільші річки Африки.

2.  Розподіл річок до басейнів Атлантичного та Індійського океанів.

Завдання для ІІ групи:

1.  Користуючись картою та матеріалом підручника вказати особливості річок Африки.

Прийом «Мандрівка»

Учні  запрошують клас у мандрівку, розповідаючи цікавий матеріал про річки Африки, на основі випереджального завдання.

Практичне завдання: Позначення найбільших річок Африки на контурній карті.

4.3. Озера Африки

Проблемне запитання: Уявіть, що ви мандрівники і шукаєте в Африці таємний «Озерний край». У якій частині Африки ви будете шукати його? Чому?

Пояснення: На сході Африки проходить смуга рифтових долин – Східно-Африканський розлом. З часом тектонічні западини заповнилися водою і утворилися озера. Такі озера витягнуті, дуже глибокі, з крутими берегами.

Вчитель подає коротку характеристику озер Африки.

Практичне завдання: Позначення найбільшихозер Африки на контурній карті.

4.4. Інші води суходолу Африки

Робота з підручником

Запитання:

-   Де розташовані болота в Африці? Чому?

-   Чи є льодовики в Африці? Де їх можна шукати?

-    Підземні води Африки (пояснення вчителя про  артезіанський басейн Сахари, поняття «Оазиси»)

4.5. Використання водних ресурсів

Учні роблять висновок про використання водних ресурсів в Африці

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

ЗАГАДКИ

1. Серед жорстокої пустелі,

де сплять бархани невеселі,
через роки, через віки.
Спливають хвилі цар-ріки.
Коли ж улітку зла спекота.
Відкриє спрагло свого рота,
Вони неждано набухаюсь
і низький берег заливаюсь.
Несуть розлогий мул полям.
Що вічно моляться дощам
- Про яку річку іде мова? (Ніл)
2.  Ринуть вниз із висоти

Маси жовтої ріки.
І такий навколо рев,
Наче поряд лютий лев
- Який це водоспад і на якій річці він знаходиться? (водоспад Вікторія на річці Замбезі)
3.  Господи, не доведи

Бачив річку без води.
Як сипне дощем одначе,
То струмок у руслі плаче.
- Про яку річку ці слова?
- Яка причина утворення такиз річок?
- Де вони зустрічаються? (Ваді)
4. Там, де сонце в небі – цар,

Сяє озеро-Пульсар,
Як сезон дощів прийде,
Шириться воно, росте.
А коли посуха стане,
Худне, блідне, наче в’яне.
Я назвать його боюсь, бо у назві залишус.
- Яке це озеро?
- Чому вого озеро-Пульсар? (озеро Чад)

Подається коротка характеристика озер Африки вчителем.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Прийом «Пять речень»  (Учні у кількості 5-ти речень роблять висновок із вивченої теми)

VII. ОЦІНЮВАННЯ АКТИВНИХ УЧНІВ

VIII. ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ

- Опрацювати теоретичний матеріал підручника.

- Географічна номенклатура з вивченої теми.

- Опис однієї із річок Африки.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -