Конспект уроку позакласного читання на тему: «Виразне читання. Урок-конкурс на кращого читця поезії В. Симоненка»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Гунька Оксана Зіновіївна,

вчитель української мови і літератури

Бишківського НВК «ЗНЗ І-ІІ ступенів – ДНЗ»

(Козівський район, Тернопільська область)


Мета: Ознайомити учнів із позапрограмовими творами письменника,      допомогти усвідомити ідейно-художню цінність творів, дібраних самостійно для уроку; розвивати вміння самостійно працювати з книгами, спостереження над художнім текстом; виховувати почуття людяності, гуманізму, любові до рідної Батьківщини, удосконалювати вміння дотримуватися небезпідставної і здорової конкуренції.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Вивчення нового матеріалу ( метод обміну знаннями )

Вчитель:

Можна жить, а можна існувати,

Можна думать – можна повторять.

Та не можуть душу зігрівати

Ті, що не палають, а горять!

Люди всі по-своєму уперті:

Народившись, помирає кожна,

А живуть століття після смерті,

Ті, що роблять те, чого «не можна».

 («Можна»)

Доля уділила Василеві Симоненкові мало часу. Він помер, ледве почавши літературну працю. Але попри неповні 29 років був ви нагороджений особливим даром: йому судилося бути обранцем, устами якого промовляє доля нації.

Народився на славній Полтавщині, яка дала для України багато  передових діячів усіх часів. Мати його – Ганна Щербань, була дуже доброю і лагідною та з раннього дитинства Василько лишився без турботи батька: він пішов з сім`ї, тому першим другом і наставником малого Василька став його дід Федір. Це ж про нього з такою любов’ю поет пізніше напише вражаючого вірша «Дід умер» і новелу «Дума про діда», де є такі слова: «Безсмертячко ти моє кирпате, - шепотів дід, коли я засинав під музику його слів. То були дуже гарні слова, бо поганих дід не говорив мені».

Читці:  «Кривда» (про дитинство)

Вірш «Дід умер», «Старість». Новела «Дума про діда».

Вчитель:   Був високий на зріст і дуже худий – як сонях, засмаглий на вітрах, що випнувся поміж інших на цілу голову. Був скромним, надто сором’язливим, любив триматися якось в тіні, що викликало неабияку симпатію в оточуючих. Саме на зустрічі зі студентами вперше пролунало величне порівняння:  «Це – спадкоємець Кобзаря». Так, його творчість порівнюють зі здобутками Шевченка як за тематикою, так і за силою почуттів.  

Дуже сильними є ліричні герої віршів Симоненка про долю жінок. Адже була у його дитинстві і реальна баба Онися. А ще – дружина Люся, яку він безмежно любив, і присвячував прекрасні поезії.

Читці:  Вірші «Баба Онися»,  «Одинока матір».

Вчитель:  У своєму щоденнику В.Симоненко написав таку фразу: «Нема нічого страшнішого за необмежену владу в руках обмеженої людини». Тому й думки його у віршах були сильними і безстрашними, що яскраво ілюструють наступні поезії.

Читці: 

«Де зараз ви, кати мого народу?»

Вірш «47-й рік»,

«Жорна».

«Земле рідна! Мозок мій світліє!»

Вчитель:  Страшним виявилося його пророцтво, яке висловив у вірші якраз на своє двадцятиріччя:

Не докорю ніколи і нікому,

Хіба на себе інколи позлюсь,

Що в двадцять літ в моєму серці втома,

Що в тридцять – смерті в очі подивлюсь.

Моє життя – розтрощене корито,

І світ для мене – каторга і кліть…

Так краще в тридцять повністю згоріти,

Ніж до півсотні помаленьку тліть.

Зрозуміло, що поет відчував недовготривалість свого життя, адже розумів, що пишучи правду про «подвиги» радянської влади, він не зможе довго це робити. Саме тому, напророчивши собі недовге життя, сміливо писав, нічого не боячись. Смерть його стала закономірною в час розправи над думаючою молоддю, над поколінням шістдесятників. Його жорстоко побили міліціонери, після чого загострилася хвороба нирок, і Симоненко помер у розквіті. Але скажіть: хіба не вражають нас навіть і зараз такі поезії?..

Читці: «Лебеді материнства»

«Матері»,

«Піч»

«Ти знаєш, що ти – людина?»

«Найогидніші очі порожні»

ІІІ. Етап  розуміння й усвідомлення вивченого.

- Які основні ідеї творчості поета можна виокремити, читаючи поезії В.Симоненка?

- Перелічіть назви віршів, в яких письменник торкається теми материнства, жіночої долі?

- Назвіть приклади громадянської лірики В.Симоненка.

-  Як ви думаєте, чи актуальними є зараз вірші В.Симоненка і чому?

ІV. Підведення підсумків уроку.

Вчитель: Треба обов’язково зауважити, що В.Симоненко був не лише талановитим поетом, а й прекрасним і тонким новелістом. Його збірка новел «Вино з троянд» вражає тонкою передачею емоцій і силою почуттів. Тому нашу сьогоднішню зустріч хотілось би завершити новелою «Весілля Опанаса Крокви», твором про велику любов, про ненависть до ворогів і самопожертву ради інших .

V.  Виставлення і аргументація оцінок.

VІ.  Д\з

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -