Конспект уроку на тему: «Голосовий апарат людини»

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 
Крутовська О. С.,
вчитель біології вищої категорії,
старший вчитель ЗОШ І – ІІІ ст. № 11,
М. Тернополя.
 

                           Тема уроку. Голосовий апарат людини.

Мета:

  • освітня: розширити знання учнів про будову дихальної системи, зокрема гортані, розглянути механізм утворення голосу та його значення в житті людини, підкреслити, що членороздільна мова властива тільки людині, що пов’язано із розвитком ВНД,  обґрунтувати правила гігієни голосового апарату;
  • розвиваюча: розвивати уміння порівнювати будову та функцію органів дихання, уміння виділяти головне, продовжити розвивати навички роботи з підручником, посібниками та муляжами, а також уміння учнів використовувати свій суб’єктивний досвід у навчанні;
  • виховна: виховувати бережливе ставлення до свого голосу та оточуючих.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи навчання: бесіда, самостійна робота з підручником та тематичним посібником, метод «Навчаючи - учусь», «Розв’язання проблем», метод самоконтролю.

Основні терміни та поняття: голосовий апарат, голосові зв’язки, голосова щілина.

Обладнання: таблиця «Дихальна система», муляж «Гортань».

Література:

1. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів: Біологія, 7 - 11 класи. – К.: Ірпінь: Перун, 2005.

2. Страшко С. В., Горяна Л. Г., Білик В. Г., Ігнатенко С. А. Біологія : Підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл.  – К. Грамота, 2009.

3. Довідник з біології / за ред.. К. М. Ситника. Видання ІІ,виправлене і доповнене. – К. : Наукова думка, 2003.

4.  Мотузний В. О. Біологія. Навчальний посібник /  За ред.  О. В. Костильова. – К. : Вища школа

                                                     Хід уроку.

 

I. Організація класу.

II.  Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (2 хв.).

Вчитель. Звертається до учнів у незвичній формі – письмовій:

1) Добрий день!

2) Розпочинаємо урок!

3) Бажаю усім

4) 

5) Ви        ?

6) Чому? Говори…

(учні цікавляться, чому вчитель мовчить,чи немає проблем із голосом).

Вчитель пояснює, що причиною цього є особлива тема уроку, яка пов’язана із голосом; розповідає про те, що класу необхідно буде розв’язати проблему: де і як утворюються звуки і формуються слова? Виникає бесіда про те, що людям легко сприймати інформацію у письмовій формі, бо вони розуміють зміст слів. Ручну абетку для глухонімих та азбуку Морзе розуміють далеко не усі. Вчитель ставить перед учнями другу проблему  уроку – чи могло б існувати людство без можливості спілкуватись з допомогою слова? Діти припускають, що для вирішення цього питання залучена дихальна система, а саме, орган повітроносного шляху гортань.

        III. Вивчення нового матеріалу ( 39 хв.).

Вивчення нового матеріалу проводжу, використовуючи індивідуальні та групові форми роботи, ігрові прийоми та метод самоконтролю.

КАРТКА САМООЦІНКИ УЧНЯ

Прізвище, ім’я:_________________________________________________

Вид діяльності

Максимальна кількість балів

Кількість набраних балів

Схема «Органи звукоутворення»

2 бали

 

Робота у групах

4 бали

 

Музична пауза

2 бал

 

Гігієна голосового апарату

1 бал

 

Фольклорно-біологічна розвага

1 бал

 

               Сенкан

1 бал

 

          Доповнення

1 бал

 

Загальна сума балів

12 балів

 

 

Під час вивчення нової теми учні повинні  заповнити  схему: «Органи звукоутворення».

: «Органи звукоутворення»

Епіграф до уроку.

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється — ожива,

Як їх почує!..

                                Т. Шевченко

1.     Розповідь вчителя.

 «На початку було слово» …  Люди володіють чудовим даром від Бога – це спілкування з допомогою голосу та слова. Споконвіку слово було джерелом інформації. Маючи особливу енергетику воно здатне творити і руйнувати. З його допомогою можна принести радість або заподіяти біль, можна розлучити або з’єднати, поранити або вилікувати, дати надію або відняти життя, підняти до небес або скинути у безодню, відкрити очі або закрити двері. Усе це слово може творити завдяки голосу, який формується у голосовому апараті.

В утворенні звуків беруть участь органи дихальної системи. Вони виконують функції вібраторів, резонаторів та артикуляторів. За вібрацію звуків відповідає голосовий апарат. Знаходиться він у гортані. До складу голосового апарату входять: голосові складки, голосові зв’язки, голосова щілина та гортанні м’язи. Голосові зв’язки складаються із особливих еластичних волокон, які прилягають до зовнішніх країв голосових складок. Між голосовими зв’язками є голосова щілина, розміри якої можуть мінятись залежно від розташування голосових зв’язок. З допомогою гортанних м’язів людина свідомо контролює розташування голосових зв’язок. Коли ми мовчимо – вони розширені, коли шепочем – вони зближуються, коли ж голосно говоримо або співаєм – голосові зв’язки щільно прилягають один до одного. Важливою умовою виникнення звуку є проходження повітря через голосову щілину. При цьому голосові зв’язки будуть тремтіти і виникне звук (відео).

Учитель ставить ще одне проблемне питання: коли буде формуватись звук, на вдиху, чи видиху? Пропонує це дослідити під час дихальної гімнастики                                       

2. Здоров’язберігаюча хвилинка.

Учні глибоко вдихають  через ніс та повільно видихають через рот.  При цьому і на вдиху, і на видиху пробують сказати слово «хто». Роблять висновки, що звуки формуються  лише на видиху.

Учитель розповідає про органи дихальної системи, які виконують функцію резонаторів. Таким чином, коли у людини нежить, то голос трохи міняється. Остаточне формування із звуків складів і слів відбувається з допомогою артикуляторів, це язик, зуби, губи, нижня щелепа, м’яке піднебіння та мімічні м’язи.

Відео «Життя людини за 1 хвилину» (звучить голос людини від народження до старості)

Виникає  проблемне питання: чому у малих дітей та людей старечого віку мовлення не чітке?

Учні роблять висновки, що справа в артикуляторах, які у дітей ще не розвинені, а у стареньких –  ослаблені.

3.     Гра-проблема «Поламаний телефон»

Вчитель тихо називає слово «Мауглі», учні передають почуте один одному, останній із них називає те, що почув.

Усі роблять висновок, що для відтворення слів їх треба чітко чути. Якщо з дитинства діти не чують правильної вимови слів або ж з ними не так часто, як потрібно, спілкуються дорослі, то у них виникають порушення артикуляції (діти – логопати). Інколи такі вади спадкові, наприклад, картавість. Глуха від народження дитина не зможе говорити і залишиться глухонімою. Мауглі теж не зміг би говорити людською мовою, бо її не чув.

Вчитель розповідає, що науці відомо більше 50 випадків, коли дітей вигодовували звірі. Усі діти не вміли говорити, більше того, навіть ходити. Ім’я Мауглі в перекладі означає «жабеня», бо він так пригав.

4.     Робота у групах.

Клас працює у групах «Аудіали», «Візуали», «Кінестети» та «Дигітали», кожна з яких отримає індивідуальне завдання. Для цієї роботи учні використовують зміст підручника, а саме, параграф 30, стаття «Гортань» на ст.87 та тематичні посібники.

Візуали. Завдання «Знайди відповідність».

 Із поданих описів тварин обрати правдиві та прикріпити із фотографією відповідної тварини на магнітну дошку.

Кінестети.   Завдання «Біологічний конструктор».

1.   Уважно розгляньте деталі конструктора.

2.   З допомогою інструкції складіть певний орган.

3.    Дайте відповіді на питання.

-                     Який це орган?

-                     Які особливості його зовнішньої будови?

-                     Які функції виконує цей орган?

-                     Який взаємозв’язок між будовою та виконуваними функціями?                               

 

  Інструкція.

 

Голосовий апарат

 

  Дигітали. Завдання «Голос у цифрах»: розповісти про особливості голосу людини.

 Аудіали. Завдання «Голос України».

1. Прослухати записи пісень відомих українських виконавців: М. Гришко, В. Сліпак, О. Понамарьов, Руслана, Тіна Кароль, С. Крушельницька.

2. Користуючись інформацією, яку розповіли дигітали, та даними посібника , назвіть, яким голосом співають ці виконавці.

        Під час роботи учнів у класі звучить музичний твір Баха «Сюїта №3» (музикотерапевтична дія – сприяє зміцнення пам’яті)

 Очікувані відповіді учнів.

Візуали.

Учень 1: № 1. – Комахи.

У цих тварин немає ні гортані, ні голосового апарату, проте їх звуки ми чуємо. Переважно вони виникають внаслідок коливання крил при польоті. Політ того, хто  частіше махає крилами, сприймається нами як звук більшої частоти і, отже, більш високий. У декого зустрічаються спеціальні органи звучання - це ряд зубчиків на задніх ніжках, котрі зачіпають за краї крил і викликають їх коливання. У інших видів виходять досить гучні скрипучі звуки при терті сегментів черевця об тверді надкрила. Усі ці звуки підсилює  хітиновий покрив цих тварин.

Отже, у комах є резонатори (хітиновий покрив) та вібратори (структури, які при терті формують звук).

Вчитель доповнює, що саме  хітиновий покрив як резонатор є вразливим місцем у комах при використанні ультразвукових відлякувачів.

Учень 2: № 2. – Безхвості земноводні. У цих тварин наявний голосовий апарат. Він утворений голосовими зв’язками, що кріпляться до хрящів, які оточують гортанну щілину. У самців є  мішки по кутках рота, вони роздуваються і підсилюють звук. Інколи такі звуки чути за кілька кілометрів. Вони мають сигнальне значення, зокрема, забезпечують зустріч особин протилежної статі.

У безхвостих земноводних є вібратори (голосовий апарат), резонатори (мішки в кутках рота) та артикулятор (лише ротова порожнина).

Учень 3: № 3. – Птахи. У цих тварин, на відміну від інших, є дві гортані, верхня та нижня. Голосовий апарат знаходиться у нижній гортані. Складність його будови залежить від виду тварини. В утворенні звуків беруть участь  ротова порожнина, трахея, бронхи та повітряні мішки. Звукова комунікація є дуже важливою для цих тварин, особливо, в період розмноження. З їх допомогою  приваблюється увага партнерів  та попереджаються інші, що територія є зайнята.

У птахів є вібратори (складний голосовий апарат у нижній гортані), резонатори нижні (легеневі мішки, бронхи, трахея) та верхні (ротова порожнина) та артикулятори (ротова порожнина з язиком).

Учень 4: № 4. – Ссавці. Голосовий апарат цих тварин мало відрізняється від голосового апарату людини. При дресируванні деякі види можуть розучувати слова з людської мови, проте не говорять це свідомо. Найцікавішими є ультра- та інфразвуки , з допомогою яких спілкуються деякі з цих тварин. Це допомагає їм і в полюванні та  орієнтуватись в навколишньому середовищі.

Ссавці мають органи вібрації (голосовий апарат), резонатори як у людини (верхні та нижні) та артикулятори (язик, зуби, губи, м’яке піднебіння та у приматів мімічні м’язи).

На екрані – відео «Папуги та коти, що говорять».

Вчитель пояснює, що деякі птахи та ссавці можуть повторювати окремі слова людини, проте роблять вони це несвідомо тому, що не володіють абстрактним мисленням і не вкладають у слово певний зміст.

Кінестети.

Учень. Це гортань – орган повітроносного шляху дихальної системи. Вона утворена 9 рухливими хрящами, найбільший з яких щитоподібний. Він легко зміщується при розмові, кашлі, співі, ковтанні. Проте він слугує захистом для гортані. Таку ж функцію виконує ще надгортанний хрящ. В момент ковтання він закриває вхід у гортань.

Функції гортані: повітроносна та голосоуворювальна. Для утворення звуків слугує голосовий апарат. На муляжі добре видно голосові зв’язки, щілину між ними та гортанні м’язи.

Дигітали.

Учень 1.  Особливостями голосу є: сила, висота і тембр.

1. Сила – це величина, що залежить від того із якою швидкістю виходить повітря із легень. Якщо швидкість більша, голос гучніший.

2. Висота голосу залежить від тривалості  коливань голосових зв'язок та вимірюється у герцах (Гц). Ця величина пов’язане  із довжиною і товщиною голосових зв'язок: у чоловіків вони довші і товщі. Що довші голосові зв’язки, то менша частота їх коливання і нижчий голос. І, навпаки, що коротші голосові зв’язки, то більша частота коливань і вищий голос. Так, у чоловіків довжина голосових зв’язок становить 20 – 24 мм, у жінок – 18 – 20 мм, тому голос у чоловіків нижчий.  Тому тиха розмова у чоловіка – це 25 дБ, а у жінок – 30 дБ. Звичайна розмова у чоловіків - 50 дБ, а у жінок – 55 дБ. Публічний виступ – у

Жіночий голос

Чоловічий голос

Контральто

170-780 Гц

Бас

80-350 Гц

Меццо-сопрано

200-900 Гц

Баритон

100-400 Гц

Сопрано

250-1000 Гц

Тенор

130-500 Г

чоловіків - 60 дБ, а у жінок – 65 дБ. Голосний спів – у середньому в чоловіків – 100 дБ, а у жінок – 200 дБ.

3.Тембр – неповторна особливість звучання кожного голосу, яка залежить від частоти коливання голосових зв’язок.

Учень 2. Основою класифікації співочого голосу є його висота. Серед чоловічих голосів розрізняють бас, баритон і тенор, серед жіночих - контральто, меццо-сопрано і сопрано.

Бас найнижчий чоловічий голос, а тенор – найвищий.  Контральто - найнижчий з жіночих голосів, сопрано - найвищий жіночий голос.

 

Учень 3.У дитини гортань маленька, тому голосові зв’язки короткі. Коли вони вібрують, то чути високий голос. У період статевого дозрівання гортань швидко росте і голосові зв’язки подовжуються. Швидко це відбувається саме у хлопців, тому вони розмовляють то басом, то високим голосом. Відбувається так звана мутація голосу.

 Вчитель акцентує увагу на тому, що у цей період не можна перенапружувати голосові зв’язки, слід оберігатись від застуди.

  Аудіали.

Учень 1.

Бас – М. Гришко

Баритон – В. Сліпак

Тенор – О. Пономарьов

Контральто – Руслана

Мецо-сопрано – Тіна Кароль

Сопрано – С. Крушельницька

Учень 2. Василь Ярославович Сліпак — український оперний співак. 19 років життя він провів у Франції, був солістом  Парижської національної опери. Але повернувся на Батьківщину, бо не міг залишатись осторонь війни. Вранці 29 червня 2016 р. Україна втратила свого славетного сина, він загинув у районі Дебальцевого, в бою.

На екрані – фото В. Сліпака.  Вчитель доповнює:

-                     під час роботи в опері, у Парижі;  доглянутий чоловік із аристократичною блідістю та охайно вкладеним волоссям;

-                     на Донбасі;  на згадку про сцену обрав собі позивний "Мефістофель", хоча і його для зручності скоротили до "Міфа"... бо "Мефістофель" дуже довго кричати у рацію.

Людський голос – могутній інструмент. За силою емоційного впливу на слухачів з ним не може зрівнятись жоден інструмент. Ось   чому фанатів у вокалістів завжди трохи більше, ніж у самих кращих інструменталістів. Проте у будові музичних інструментів та голосового апарату людини є схожіть. Чудовою моделлю будови голосового апарату людини є струнні інструменти.

5.     Музикальна пауза.

Учень виконує музикальний твір на гітарі та розповідає,що:

          гітара може бути моделлю голосового апарату людини. Роль резонатора виконує корпус, що заповнений повітрям. Функцію голосових зв’язок у ній виконують струни. Їх звучання залежить від товщини, довжини та натягу. Товщина струн визначає висоту звучання. Довжина струн регулюється на грифі з допомогою пальців гітариста. Натяг здійснюється колками. У коротшої і добре натягнутої струни звук дзвінкіший та навпаки. За частого користування гітарою струни у неї перетираються і їх необхідно міняти.

6.     Гігієна голосового апарату.

 На екрані відео, яке коментує вчитель.

Якщо у гітари струни можна міняти, то голосовий апарат ні. Голосові зв’язки дуже ніжні та вразливі, вони реагують на перенапруження та простуду. При цьому голос хрипне, а люди п’ють чай з лимоном та медом , думаючи, що це подіє як ліки. Проте ні чай, ні мед на голосові зв’язки не попадуть, вони стікають у травну систему. Гортань при цьому закривається надгортанником. Необхідно звертатись до лікаря, але це не отоларинголог. Розладами голосу займається галузь медицини – фоніатрія. Лікар – фоніатор (з грец. «фон» - звук). Для обстеження голосового апарату лікар використовує спеціальний прилад, який допомагає побачити зв’язки у роботі. Під час простуди вони можуть запалюватись: набрякають, збільшуються у розмірах і не можуть вібрувати як раніше. Говорять, що голос сів, а лікар ставить діагноз – ларингіт.

Що ж відбувається із зв’язками коли людина зриває голос?

Під час крику або голосного співу швидкість руху повітря між зв’язками становить 30 м/с – це швидкість урагану. Від такого навантаження на зв’язках можуть тріснути судини, відбудеться крововилив, ушкодження слизової або ж розрив тканин. Про такі травмування говорять, що зірвав голос. Таке часто буває у тих людей, які постійно навантажують голосовий апарат. Яких професій ці люди?

Учні називають професії: актор, диктор, вокаліст, вчитель чи просто любителі поспівати в караоке.

7.     Завдання «Ромашка здоровя».

Учні опрацьовують роздатковий матеріал, пелюстки із зображеннями, та відбирають ті, які вказують на правила гігієни голосового апарату. Ці пелюстки необхідно прикріпити на дошку навколо серединки ромашки.

          8. Фольклорно-біологічна розваги.

Необхідно вгадати, яке українське прислівя перефразоване на біологічну тематику.

1) Цей звук, як ніж, викликає страждання м’язевого органа грудної порожнини.

(Гостре словечко коле сердечко).

2) Воно може підтримати життєдіяльність людини або ж зупинити тривалість її онтогенезу.

(Слово може врятувати людину, слово може і вбити).

3) Цей звук не пернате, здійме крила – не допоможе робота м’язів у гонитві за ним .

(Слово - не горобець, вилетить не спіймаєш).

4) М’язевий орган ротової порожнини проведе безплатну екскурсію до столиці України.

(Язик до Києва доведе).

           5) Цей представник чоловічої статі має два хрящові органи на голові, щоб сприймати багато звуків, а один м’язевий орган ротової порожнини, щоб менше ним працювати.

(Чоловік має два вуха, щоб більше слухав, а один язик, щоб менше говорив).

      9.  Сенкан.

      10.  Анаграма до слова «голос» (переставлення літер у слові завдяки якому утворюється нове значення).

      Голос – логос («logos» - вчення, наука).

      V. Закріплення вивченого матеріалу (2хв.)

1. Рефлексія.

Учні дають відповіді на проблемні питання, які розглянули на уроці:

-                     Де і як утворюються звуки і формуються слова?

-                      Коли буде формуватись звук, на вдиху, чи видиху?

-                     Чому у малих дітей та людей старечого віку мовлення не чітке?

-                     Які є  особливості голосу та від чого вони залежать?

-                     Яка людина не зможе говорити?

-                     Чи могло б існувати людство без можливості спілкуватись з допомогою слова?

-                     Пояснити слова Т. Шевченка.

VI. Оцінювання та підсумок уроку (1 хв.).

VII. Домашнє завдання.

Вивчити параграф 30, пункт «Гортань», опрацювати завдання 5-7 рубрики «Думаємо, розуміємо, відповідаємо» на ст. 89.

Завдання на вибір:

-                     кажуть, що колись до Сократа привели людину, про яку він повинен був сказати свою думку. Мудрець довго дивився на нього, а потім вигукнув: «Говори ж, нарешті, щоб я міг тебе бачити!». Що може розповісти про людину її голос?

-                     згідно класифікації співочого голосу визначити, який він у М. Кабальє, Адель, В. Хьюстон, Ф. Шаляпіна, Л. Паваротті, Е. Джона;

-                     підготовити інформацію про українські вірші та пісні, у яких згадуються «голос», «слово»;

-                     під час прослуховування власного голосу, записаного на диктофон, ми його не впізнаємо, чому?

 

 

 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -