Повідомлення про помилку

  • Notice: Trying to access array offset on value of type int in element_children() (line 6594 of /home/academia-in/sayt/academia.in.ua/includes/common.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int in element_children() (line 6594 of /home/academia-in/sayt/academia.in.ua/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 579 of /home/academia-in/sayt/academia.in.ua/includes/menu.inc).
  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in drupal_get_feeds() (line 394 of /home/academia-in/sayt/academia.in.ua/includes/common.inc).

Конспект уроку на тему: «Історична карта»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Цілі уроку: сформувати в учнів поняття про історичну карту як джерело отримання історичної Інформації; формувати картографічні вміння учнів; прищеплювати інтерес до історичної науки та виховувати в дусі патріотизму.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання: підручник, дидактичні картки, атласи, настінні карти, контурні карти, ілюстрації зі старовинними картами.

Очікувані результати

Учень/учениця:

•           знатимуть, що таке історична карта;

•           розумітимуть значення картографічних матеріалів у здобутті знань з історії;

•           умітимуть розрізняти умовні позначки на карті, знаходити на карті територію України та її столицю.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МРМЕНТ

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ. АКТУАЛІЗАЦІЯ І КОРЕКЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Хронологічна вправа

-                     Згрупуйте дані за століттями:

569 р.; 1054 р.; 988 р.; 522 р.; 201 р.; 945 р.; 1015 р.; 291 р.

-                     Визначте, які це століття.

Хронологічна задачі

Видатний український композитор, громадський діяч, історик Микола Аркас народився в 1853 р. У 1890 р. він створив оперу «Катерина» за поемою Тараса Шевченка. Через 18 років було видано його працю з історії для дітей – «Історія України-Руси». У якому році побачила світ «Історія України-Руси» М. Аркаса?

-                     Позначте всі зазначені дати на стрічці часу.

-                     Скільки років минуло з моменту виходу у світ «Історія України-Руси»?

Бесіда

-                     Чи бачили ви коли-небудь історичні карти?

-                     Що на них зображено?

-                     Поміркуйте, з якою метою створюють історичні карти.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ, ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

-                     Учитель. Людина здавна цікавиться простором, що її оточує. Вона завжди намагалася зобразити об’єкти, що її оточують у відношенні один одного. Звичайно, зовнішній вигляд карт, їхня точність постійно змінювались і вдосконалювались.

Завдання

Поміркуйте, чи можуть нести якусь інформацію старовинні карти досліднику минувшини. Яку інформацію можна дізнатися за допомогою сучасних карт?

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛНННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ, ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

План

1.        Історична карта.

2.        Робота з картою.

1.                  Історична карта

Методичний коментар. Слід подати учням коротку історію створення та вдосконалення карти, запропонувати їм поміркувати, коли ж людина відчула потребу в картографічних зображень.

2.                  Робота з картою

Методичний коментар. Учитель пояснює, що таке легенда карти, знайомить учнів із правилами роботи з історичною картою.

Пам’ятка «Правила роботи з картою»

Щоб карта «заговорила»:

-                     прочитайте назву карти; зверніть увагу, чи той це період, що вас цікавить;

-                     знайдіть легенду карти, яка містить умовні позначки, що використані для зображень на цій карті; уважно ознайомтесь із ними;

-                     відшукайте на карті умовні позначки, зазначені у легенді; детальніше зупиніться на тих, які вам необхідно при відповіді на конкретне запитання;

-                     показуючи кордони держави, її необхідно описати – назвати річки, моря, гори і т. ін.;

-                     показуючи на карті місто чи село, обов’язково зверніть увагу на його місцезнаходження лежить (місто Київ лежить на берегах Дніпра);

-                     запам’ятайте, що верхня частина карти – це напрям на північ, нижня – на південь.

-                     при роботі з настінною картою необхідно стояти ліворуч від карти, у правій руці тримати указку, щоб не закривати карту.

Учитель за допомогою настінної карти показує учням, як правильно працювати з картою.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Робота з картою

Завдання

-                     Уважно розгляньте карту сучасної України. Вивчіть легенду та відшукайте кордони держави, її столицю.

-                     Покажіть на настінний карті кордони України та її столицю.

-                     З якими країнами межує Україна? Перелічіть їх, називаючи за годинниковою стрілкою розпочинаючи з тієї країни, що лежить на півночі.

Робота з картою та зошитом

Завдання

-                     За допомогою карти назвіть усі адміністративні одиниці держави (області, автономну республіку).

-                     Покажіть на настінній карті області, у якій ви живете.

-                     Запишіть у зошити назви областей України в алфавітному порядку.

Робота з контурною картою

Завдання

—          На контурній карті обведіть державний кордон України та позначте її столицю. Виконуючи завдання, створіть легенду карти.

Хронологічна задача

Французький інженер та картограф Гійом Левассер де Боплан у 1638 р. створив перший варіант генеральної карти України.

У 1648 р. вона була опублікована та містила 993 назви населених пунктів і 153 назви річок.

—          Позначте на стрічці часу вказані події та визначте, скільки років минуло від створення карти до її опублікування.

—    Скільки років минуло з моменту публікації карти до сьогодення?

I.         ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

             Фронтальне опитування

              —           Що таке історична карта?

              —           Для чого потрібна легенда карти? 

              —           Яку історичну інформацію можна прочитати на карті?

Домашнє завдання

•                      Опрацювати параграф підручника.

•                      Віднайти на карті населений пункт, у якому мешкаєте.

•                      Дізнатися, чи є вдома карти, які саме і з якою метою вони використовуються.

Могорита В. Звідки і як історики довідуються про минуле [Текст] : [уроки історії України] : вступ до історії : 5 клас / В. Могорита // Історія України. Шкільний світ. – 2013. – № 17. – С. 7-18.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ