«Українка, що підкорила світ»

(150 років від дня народження Соломії Крушельницької (1872–1952),

видатної української співачки, педагогині)

 

   Соломія Амвросіївна Крушельницька – українська оперна співачка, педагогиня. За життя визнавана найвидатнішою співачкою світу.Kruselnycka s Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» XX століття. Співати з Крушельницькою на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував їй свій портрет з написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй». У сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.

   Майбутня примадонна з’явилася на світ у селі Білявинці (нині Бучацького району Тернопільської області) в родині греко-католицького священика, який походив із давнього українського шляхетського роду. Талант Соломії виявився дуже рано: вже у дитинстві вона співала українські народні пісні, а її голос привертав увагу силою і виразністю. В одинадцятирічному віці відбувся й перший публічний виступ – в хорі українського товариства “Руська бесіда” в Тернополі.

   1893 року Соломія зі срібною медаллю закінчила Львівську консерваторію, і вже у травні того року дебютувала в опері Гаетано Доніцетті “Фаворитка” на сцені Львівського міського театру (нині Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької). Восени Соломія вирушила до столиці світової опери – Мілану. Там вона навчалася у професорів Креспі (спів) і Конті (драматична гра і міміка). Наступного року повернулася до Львова і підписала контракт із оперним театром. Протягом наступних років співала у всесвітньо відомих операх “Фауст” Шарля Гуно, “Аїда” і “Трубадур” Джузеппе Верді, “Манон Леско” і “Мадам Баттерфляй” Джакомо Пуччіні, “Лоенгрін” і “Валькірія” Ріхарда Вагнера. Їздила з гастролями до Одеси, Кракова, Трієста, Кремони. 1897 року п’ять місяців гастролювала Південною Америкою. В далекому чилійському Сантьяго на неї чекав справжній тріумф. За чилійським звичаєм, на знак найвищої пошани і почестей в театрі випустили білих голубів.

   Восени 1898 року Соломія Крушельницька стала примадонною Варшавського Великого театру. Але, досягши світової слави, не забувала про свою Батьківщину. Майже щороку давала концерти у Львові, Станіславі, Тернополі, Бережанах, Коломиї, Стрию, Збаражі, Чернівцях. Багато спілкувалася з Іваном Франком, Михайлом Павликом, Миколою Лисенком, Ольгою Кобилянською, Андрієм Чайковським. Видатний композитор Микола Лисенко навіть присвятив їй три своїх романси.

   У листопаді 1899 року Крушельницька виступала перед родиною російського царя Миколи ІІ. Вона завершила виступ виконанням українських народних пісень. На запитання імператора, якою мовою вона співала, з гідністю відповіла: “Це пісні мого народу, українського народу”.

   На початку XX століття Соломія Крушельницька продовжувала активно гастролювати – Париж, Санкт-Петербург, Буенос-Айрес, Брешія, міланська “Ла Скала”… Газетярі перевершували один одного у компліментах на її честь: “Неперевершена навіть у деталях”, “її влада на сцені є цілковитою”, “бездоганна у всьому, як у манерах. так і в дикції, як в драматичній інтонації, так і в музичному багатослів’ї”, “найвище благородство і чудовий талант”, “краса рухів, гідність у поведінці, впевненість інтонації”, “голос драматичний у вимові, інтонації і м’який у звучанні, відшліфований до блиску вишуканим мистецтвом”. На одній сцені з нею співали Енріко Карузо і Федір Шаляпін. При цьому світове визнання аж ніяк не змінило її характер. Близька подруга Крушельницької, аргентинська піаністка Негріта де П’яцціні згадувала: “Вона була настільки простою в особистому житті, наскільки великою на сцені”.

   19 липня 1910 року Соломія вийшла заміж за Чезаре Річчоні – італійського адвоката і поціновувача мистецтв, мера міста В’яреджо (провінція Лукка, Тоскана, Італія). Чоловік був старшим від неї на дванадцять років. Подружжя оселилося у В’яреджо, але Крушельницька продовжувала співати і гастролювати. Прізвище чоловіка вона не взяла, однак дещо змінила своє на італійський манер і підписувалася “Salomea Krusceniski”. Дітей у подружжя не було.

   Перша світова війна призвела до вимушеної перерви у кар’єрі співачки та стала її особистою трагедією. Адже Італія воювала з Австро-Угорщиною, де перебували більшість її родичів і близьких. Після війни Крушельницька присвятила життя камерній концертній діяльності. Гастролювала Україною, країнами Західної Європи й Америки.

   1938 року помер чоловік Крушельницької, Чезаре Річчоні. У серпні 39-го вона залишила В’яреджо і поїхала до Львова відвідати родичів. Навіть не уявляла, що в Італію більше не повернеться… Спалахнула Друга світова війна. Радянські війська за пактом Молотова – Ріббентропа захопили Західну Україну. Нова влада націоналізувала львівський будинок Крушельницької, залишивши їй тільки квартиру на другому поверсі. Взимку 1940 року вона впала на вулиці й зламала ногу, а після одужання не могла ходити без ціпка.

   На схилі років Соломія Крушельницька жила в умовах матеріальної скрути. Її не випускали з СРСР, але й не давали радянського громадянства. Зрештою, громадянство вона таки отримала, але була змушена відписати на користь СРСР свою віллу у В’яреджо. Радянські дипломати одразу продали віллу, а Крушельницька отримала тільки невелику компенсацію. Із труднощами вона влаштувалася працювати на кафедру сольного співу Львівської державної консерваторії – радянські бюрократи довгий час не могли знайти її випускний диплом 1893 року. А без диплома всесвітньо відома співачка не мала права працювати у консерваторії!

   Лише в останні місяці життя Соломії Крушельницькій присвоїли звання професора і Заслуженого діяча мистецтв УРСР. Вона померла на 81-му році життя і була похована на Личаківському цвинтарі, неподалік могил Івана Франка і Михайла Павлика.

   У незалежній Україні на честь Соломії Крушельницької названо вулиці у багатьох містах, про неї знято низку документальних фільмів, створено три меморіальні музеї. Ім’я великої співачки має Тернопільський музичний коледж, школа в селі Біла поблизу Тернополя, Львівський національний академічний театр опери та балету, тощо.

 

Інформаційно-бібліографічний відділ

Інформаційний список літератури

 

  1. Велика серед великих. Італійці про Соломію Крушельницьку : спогади, газ.-журн. публікації / упоряд. У. Скальська. – Івано-Франківськ : Грань, 2003. – 84 с.
  2. Віночок Соломії Крушельницької : поезії і музичні твори, висловлювання визначних діячів культури, репертуар співачки / упоряд. П. Медведик. – Тернопіль : Збруч, 1992. – 128 с.
  3. Врублевська В. В. Соломія Крушельницька : роман-біографія / В. В. Врублевська. – Київ : Дніпро, 1986. – 358 с.
  4. Врублевська В. В. Соломія Крушельницька : роман-біографія/ В. В. Врублевська. – Київ : Молодь, 1979. – 336 с. – (Сер. Біографічних творів. Уславлені імена ; вип. 45).
  5. Герета І. П. Музей Соломії Крушельницької  = Музей Соломии Крушельницкой = Solomia Krushelnitska Memorial : нарис-путівник/ І. П. Герета ; худож. Ю. І. Соколов. – Львів : Каменяр, 1978. – 94 с. : іл.
  6. Мельничук Б. Соломія Крушельницька : драма-легенда / Б. Мельничук, І. Ляховський. – Тернопіль : [б. в.], 1994. – 57 с.
  7. Соломія Крушельницька. Спогади. Матеріали. Листування : у 2 ч. Ч. 2. Матеріали. Листування/ упоряд. і прим. М. Головащенка. – Київ : Музична Україна, 1979. – 447 с.
  8. Соломія Крушельницька. Спогади. Матеріали. Листування : у 2 ч. Ч. 1. Спогади/ вступ. ст., упоряд. і прим. М. Головащенка. – Київ : Музична Україна, 1978. – 398 с.
  9. Соломія Крушельницька та світова музична культура: статті та матеріали/ голов. ред. О. Смоляк. – Тернопіль : Астон, 2002. – 68 с.
  10. Соломія Крушельницька та світовий музичний простір : збірник статей/ ред.-упоряд. О.Смоляк. – Тернопіль : Астон, 2007. – 188 с.
  11. Соломія Крушельницька. Квіти шани і любові : меморіальний музей Соломії Крушельницької у Білій: 135-річчя від дня народження: зустріч перша / упоряд. Н. Я. Зюбровська. – Тернопіль : Джура, 2007. – 74 с.

***

  1. Бабинець Н. Опери італійських композиторів в репертуарі Соломії Крушельницької / Н. Бабинець// Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Сер. Мистецтвознавство. – 2008. – Вип. 1 (19). – С. 62–65.
  2. Береза Р. "Salomea" / Роман Береза // Дзвін. – 2021. – № 4. – С. 144–153.
  3. Бермес І. Соломія Крушельницька і українська пісня / І. Бермес // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Сер. Мистецтвознавство. – 2008. – Вип. 1 (19). – С. 111–115.
  4. Білавич Д. Пізній період сценічної діяльності Соломії Крушельницької: спроба аналізу / Данута Білавич // Соломія Крушельницька та світовий музичний простір. – 2007. – С. 122–129. – Бібліогр. в кінці ст.
  5. Бойчук Л. Соломія Крушельницька на американському континенті / Л. Бойчук // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Сер. Мистецтвознавство. – 2008. – Вип. 1 (19). – С. 24–29.
  6. Брик А. У Тернополі відкрили пам'ятник Соломії Крушельницькій / А. Брик // Свобода. – 2010. – 25 серп. (№ 67). – С. 3.
  7. Генсірук С. Голос Крушельницької, як ліра поета / С. Генсірук // Універсум. – 2007. – № 1–2. – С. 33–36.
  8. Герета І. Соломія Крушельницька та діячі української культури / Ігор Герета // Тернопілля, 1996 : регіональний річник : 5-річчю Незалежної Української Держави присвячується / упоряд.: Б. Куневич, М. Ониськів. – Тернопіль : Збруч, 1996. – Кн. 2. – С. 530–535.
  9. Голос, що полонив увесь світ : до дня народження Соломії Крушельницької: бібліографічний огляд літератури / підготувала Н. І. Пельо. – Тернопіль, 2016. – 11 джерел. – Режим доступу: http://www.library.tnpu.edu.ua/index.php/exhibitions/1844-krywelnucka.
  10. Гродська О. Педагогічна діяльність Соломії Крушельницької / О. Гродська // Магістр. – 2012. – Вип. 16. – С. 12-15. – Бібліогр. в кінці ст.
  11. Гумницька Н. Гордість нації – славетна Соломія Крушельницька / Наталя Гумницька // Слово Просвіти. – 2017. – 5–11 жовт. (№ 40). – С. 14.
  12. Зайко М. Соломія Крушельницька – визначна вольова особистість / Мирослава Зайко // Тернопіль вечірній. – 2012. – 26 верес. (№ 36). – С. 5.
  13. Зубеляк М. Соломія Крушельницька та музично-співацьке товариство "Львівський боян" (за матеріалами газети "Діло") / Мар'яна Зубеляк // Соломія Крушельницька та світовий музичний простір. – 2007. – С. 79–89. – Бібліогр. в кінці ст.
  14. Зюбровська Н. Особливості діяльності меморіального музею Соломії Крушельницької / Надія Зюбровська // Збірник праць Тернопільського осередку Наукового товариства імені Шевченка. – 2013. – Т. 8 : Музеї Тернопільщини. – С. 240–248.
  15. Карась Г. До історії звукозаписів Соломії Крушельницької / Г. Карась // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Сер. Мистецтвознавство. – 2008. – Вип. 1 (19). – С.72–76.
  16. Карась Г. В. Концертне турне Соломії Крушельницької містами США у 1928р. / Г. В. Карась // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Мистецтвознавство. – 2012. – Вип.  – С. 3–7. – Бібліогр. в кінці ст.
  17. Костишин Л. Соломія: довга дорога додому : [пам'ятник С.Крушельницькій у Тернополі] / Л. Костишин // Вільне життя. – 2010. – 4 сер. (№ 59). – С. 7. 
  18. Костюк С. Фонд Соломії Крушельницької у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї / Степан Костюк// Соломія Крушельницька та світовий музичний простір. – 2007. – С. 167–171. – Бібліогр. в кінці ст.
  19. Кравченюк О. Соломія Крушельницька (1872–1952) / Осип Кравченюк// Шляхами Золотого Поділля : регіональний історично-мемуарний збірник / редкол.: Р. Миколаєвич, П. Гайда, М. Кінасевич [та ін.]. – Філядельфія : Регіональне об'єднання Тернопільщина, 1983. – Т. 3 : Тернопільщина і Скалатщина. – С. 649–652. – (НТШ. Український архів ; т. 35).
  20. Кравчук Г. І лунала рідна пісня між своїми і чужими... : Соломія Крушельницька у Канаді/ Галина Кравчук // Вільне життя. – 2013. – 19 квіт. (№ 31). – С. 5.
  21. Красножона С. Дитячими стежками Соломії Крушельницької / Світлана Красножона// Географія та основи економіки в школі. – 2011. – № 11/12. – С. 23–25.
  22. Лівінський О. Над пам'ятником з'являвся німф : у Тернополі вже є монумент відомій співачці, вихідці з нашого краю С.Крушельницькій / О. Лівінський // Місто. – 2010. – 21 лип.(№ 29). – С. 2.
  23. Лівінський О. Перший у світі пам'ятник Соломії Крушельницькій в повний зріст відкрили в Тернополі / О. Лівінський// Тернопіль вечірній. – 2010. – 25 серп. (№ 35). – С. 1, 6–7.
  24. Лісовець-Дячун О. Творча постать Соломії Крушельницької в галицькому соціумі кінця XIX – початку ХХ ст. (гендерний аспект) / О. Лісовець-Дячун// Магістр. – 2008. – Вип.  – С. 33–36.
  25. Мадзій І. "Де проходить Соломія, там квітнуть троянди і співають солов'ї" / Ірина Мадзій// Вільне життя. – 2020. – 24 січ. (№ 6). – С. 5.
  26. Маленко О. В. Соломія Крушельницька: "Тріумф щовечора... це забагато!" / О. В. Маленко// Історія та правознавство. Позакласна робота. – 2014. – № 7. – С. 23–26.
  27. Марчук Л. Галерея пам'яті особистостей у Львівській опері : Соломія Крушельницька/ Лариса Марчук // Віче. – 2012. – №  – С. 71–73.
  28. Марчук Л. Містами слави Соломії Крушельницької / Л. Марчук// Віче. – 2010. – №  – С. 68–70.
  29. Маслій М. Наша Соломія : [Соломія Крушельницька]/ Михайло Маслій // Нова Тернопільська газета. – 2012. – 19–25 верес. (№ 37). – С. 8. 
  30. Медведик П. 1899 рік у житті Соломії Крушельницької: (127 річниця з дня народження) / П. Медведик// Тернопілля 98– – 2002. – Кн. 4. – С. 548–550.
  31. Мельник Л. Ефектне "Повернення Баттерфляй" : [Балет про Соломію Крушельницьку]/ Л. Мельник // Музика. – 2006. – №  – С. 10–11.
  32. Мельничук Б. Найвидатніша оперна співачка родом з Тернопільщини : [С.Крушельницька] / Б. Мельничук, В. Уніят // Тернопіль вечірній. – 2010. – 25 серп. (№ 35). – С. 6–7.
  33. Мисик В. С. Крушельницька і В.Гнатюк у творчій спадщині Ігоря Герети / Володимир Мисик // Україна–Європа–Світ. – 2011. – Вип. 6/7 : 20-й річниці Незалежності України присвячується. – С. 407–410. – Бібліогр. в кінці ст. – Режим доступу: http://catalog.library.tnpu.edu.ua/naukovi_zapusku/ukraine_europe/UES_11_6_7.pdf.
  34. Мичко С. Вона палала пристрастю лише на сцені : [С.Крушельницька] / С. Мичко // Тернопіль вечірній. – 2010. – 19 трав. (№ 210). – С. 
  35. Молчко У. Продовжувачі музичних традицій з родини Крушельницьких / Уляна Молчко// Соломія Крушельницька та світовий музичний простір. – 2007. – С. 20–29. – Бібліогр. в кінці ст.
  36. Ороновська Л. Народнопісенна культура– джерело творчого генія Соломії Крушельницької / Лариса Ороновська, Анатолій Ороновський / Соломія Крушельницька та світовий музичний простір. – 2007. – С. 137–143. – Бібліогр. в кінці ст.
  37. Прядко О. Робота над розвитком співацького голосу вокалістів-початківців (за матеріалами методики С.Крушельницької) / О. Прядко // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Педагогіка. – 2008. – №  – С. 126–128.
  38. Романюк І. Народні пісні з малої батьківщини Соломії Крушельницької (на матеріалі фольклорної експедиції в село Білявинці Бучацького району Тернопільської області) / І. Романюк// Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Сер. Мистецтвознавство. – 2008. – Вип. 1 (19). – С. 115–121.
  39. Сірська Х. Славетна піаністка з родини Крушельницьких / Х. Сірська // Магістерський науковий вісник Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. – 2018. – Вип. 30. – С. 129–131. – Бібліогр. в кінці ст.
  40. Скринченко В. Оперна одіссея Соломії Крушельницької / Володимир Скринченко // Всесвіт. – 2020. – № 3/6. – С. 238–243.
  41. Смоляк О. Напливовий фольклор у репертуарі співаків села Соломії Крушельницької (с. Біла Тернопільського району Тернопільської області) / Олег Смоляк // Соломія Крушельницька та світовий музичний простір. – 2007. – С. 153–158. – Бібліогр. в кінці ст.
  42. Соломія Крушельницька – українська Мадам Баттерфляй // Школа. – 2017. – № 8. – С. 64–72.
  43. Соломія Крушельницька : голос, що полонив увесь світ // Шкільний світ. – 2008. – № 10. – С. 19–20.
  44. Стукало Н. "Доки живе пісня – доти живе народ" : [до 140-річчя від дня народження Соломії Крушельницької] / Назар Стукало // Тернопіль вечірній. – 2012. – 9 трав. (№ 16). – С. 4.
  45. Тарасюк І. М. Видатна серед видатних : сценарій літературно-музичного вечора : [Соломія Крушельницька] / І. М. Тарасюк // Мистецтво в школі. Музика. Образотворче мистецтво. Художня культура. – 2013. – № 8. – С. 32–34.
  46. Толошняк Н. Концертно-виконавська діяльність Соломії Крушельницької в музично-критичній оцінці українських митців першої половини XX століття / Н. Толошняк // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Сер. Мистецтвознавство. – 2008. – Вип. 1 (19). – С. 76–82.
  47. Три спогади з дитинства... : до 140-річчя від дня народження С. Крушельницької : літературно-музична композиція із досвіду роботи Підволочиського районного відділу культури, Тернопільської обл. // Позакласний час. – 2012. – № 13/14. – С. 98–99.
  48. Хім'як В. Соломія Крушельницька – видатна музично-драматична актриса (до постановки питання) / В'ячеслав Хім'як // Соломія Крушельницька та світовий музичний простір. – 2007. – С. 109–115. – Бібліогр. в кінці ст.
  49. Чигер О. О. Концертна діяльність Соломії Крушельницької за межами України / О. О. Чигер // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Мистецтвознавство. – 2012. – Вип. 3. – С. 7–12. – Бібліогр. в кінці ст.
  50. Чигер О. О. Концертна діяльність Соломії Крушельницької за межами України / О. О. Чигер // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Мистецтвознавство. – 2012. – Вип. 3. – С. 7–12. – Бібліогр. в кінці ст.
  51. Шерстій У. Соломія Крушельницька як феномен світової вокальної та педагогічної культури / У. Шерстій // Студентський науковий вісник Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. – 2018. – Вип. 43. – С. 97–101. – Бібліогр. в кінці ст.
  52. Шуль-Бевська І. Соломія Крушельницька на Варшавській сцені / І. Шуль-Бевська // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Сер. Мистецтвознавство. – 2008. – Вип. 1 (19). – С. 14–18.

 

Список підготувала С. Б. Тененьська

вересень 2022 р., 63 джерела

 

ResourceТNPU

Ministry of Education and Science of Ukraine

Online resource TNPU

Всеукраїнські ресурси

Scientometry

Partners

We are on social networks

  Copyright Right 2015 ---. 

All Rights Reserved.

beylikdüzü escort beylikdüzü escort escort seks hikayesi beylikdüzü escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort izmit escort escort bayan istanbul escort esenyurt escort esenyurt escort porno izle beylikdüzü escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort