«І я гукну. І край мене почує...»
(З нагоди 75-річчя від дня народження Василя Стуса)

  Василь Стус – український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників, Герой України, лауреат Державної премії імені Т. Г. Шевченка (посмертно), поет страдницької долі, громадянин-патріот, український інтелігент, співтворець сучасного українського культурного відродження.

Василь Стус – постать, що єднає Україну.

(до 75-річчя від дня народження письменника)

Stus_before_1960ies

   Василь Семенович Стус народився 6 січня 1938 року в селі Рахнівка Гайсинського району Вінницької області  — український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник. Один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників. Герой України.

  У 1944—54 Василь навчався у Донецькій міській середній школі № 265 і закінчив її зі срібною медаллю. Василь вступив на історико-літературний факультет педагогічного інституту міста Сталіно. У студентські роки Стус постійно і наполегливо працював у бібліотеці. Закінчивши 1959 році навчання з червоним дипломом, три місяці працював учителем української мови й літератури в селі Таужне Кіровоградської області, після чого два роки служив в армії на Уралі. Під час навчання і служби став писати вірші.

  Пропозицію Стуса опублікувати 1965 свою першу збірку віршів «Круговерть» відхилило видавництво. Незважаючи на позитивні відгуки рецензентів, було відхилено і його другу збірку — «Зимові дерева». Однак її опублікували в самвидаві. У 1970 книжка віршів поета «Веселий цвинтар» потрапила до Бельгії і була видана в Брюсселі.

  За власні переконання в необхідності української культурної автономії творчість Василя Стуса була заборонена радянською владою, а сам поет був на 12 років позбавлений волі.

  Табірними наглядачами знищено збірку з приблизно 300 віршів Стуса. На знак протесту проти жорстокого поводження табірної адміністрації з політв'язнями він кілька разів оголошував голодування. У січні 1983 року за передачу на волю зошита з віршами на рік був кинутий у камеру-одиночку. 28 серпня 1985 року Стуса відправили до карцеру за те, що читаючи книгу в камері, він оперся ліктем на нари (хоча це й не порушення режиму; офіційна причина, за свідченням спів в’язнів поета, була наклепом). На знак протесту він оголосив безстрокове сухе голодування. Помер в ніч з 3 на 4 вересня 1985 року, можливо, від переохолодження. За офіційними даними причина смерті — зупинка серця.

Бібліографічний огляд літератури

Стус, В. С.  Під тягарем хреста : поезії / В. С. Стус. – Львів : Каменяр, 1991. – 159 с.

 У збірці зібрані поетичні твори в’язня ГУЛАГу Василя Стуса. Матеріал згруповано за розділами: «Прощай. Не озирайся. Озирнись», «У білій стужі серце України», «Час двобою», «Під тягарем хреста».


Стус, В. С.  І край мене почує : поезії / В. С. Стус ; упоряд. А. І. Лазаренко. – Донецьк : Донбас, 1992. – 295 с.

  У книзі зібрані поетичні твори, які відзначаються філософською заглибленістю, інтелектуальністю й експресивністю. Поезія.


Стус, В. С.  Палімпсест : вибране / В. С. Стус ; упоряд. Д. Стус. – К. : Факт, 2003. – 432 с.

  В книгу ввійшли вірші зі збірок: "Зимові дерева", "Веселий цвинтар", "Час творчості/Dichtenszeit", "Палімпсести", вірші 1980-1983 років, переклади.

Стус, В. С.  Вікна в позапростір : вірші, статті, листи, щоденникові записи : для старшого шкільного віку / В. С. Стус. – К. : Веселка, 1992. – 262 с.

  Читач може ознайомитись із статтями, віршами, листами, щоденниковими записами Василя Стуса, лауреата Державної премії імені Т. Г, Шевченка (посмертно), поета страдницької долі, який завжди йшов шляхом правди і заплатив за це життям.

Василь Стус в житті, творчості, спогадах та оцінках сучасників / упоряд.: О. Зінкевич, М.·Француженко. – Балтимор : Смолоскип, 1987. – 464 с.

  У книзі, виданій спільно Українським Видавництвом «Смолоскип» імені Василя Симоненка та видавництвом у Канаді (Торонто), зібрані матеріали про громадянина-патріота, українського інтелігента, поета, літературознавця, співтворця сучасного українського культурного відродження Василя Стуса. Значну допомогу у виданні збірника надала Ніна Строката, та Олекса Веретенченко.

Не відлюбив свою тривогу ранню...: Василь Стус – поет і людина : спогади, статті, листи, поезії·/ упоряд. О. Ю. Орач (Комар). – К. : Укр. письменник, 1993. – 400 с.

  До книги увійшли спогади друзів поета, товаришів по ув'язненню, уривки з листів, вірші, фотодокументи, поезії, статті.

Стус, В. С. Феномен доби : сходження на Голгофу слави / В. С. Стус. – К. : Знання, 1993. – 96 с.

  Книга "Феномен доби" написана в 1970-1971 рр. Упродовж 2-х десятиліть рукопис її пролежав в архівах КДБ.
  Це книга любові і болю. З глибоким проникненням у таке явище української літератури, як Павло Тичина, про трагедію людини в умовах тоталітарного режиму, про згубну дію казармового соціалізму на культуру, духовність народу.
  Такий твір міг написати тільки В. Стус, і він його написав, одержавши в нагороду тюрми, табри, заслання, розплатившись за нього власним життям.

Стус, Д. В.  Василь Стус: життя як творчість / Д. В. Стус. – 2-е вид., випр. – К. : Факт, 2005. – 368 с.

  Це видання про громадянина-патріота, про українського інтелігента, про поета, літературознавця, співтворця сучасного українського культурного відродження. Дослідження здійснено та видано за сприяння Американської Ради суспільних досліджень.

Бондаренко, А. І.  Час вибору : вивчення творчості Василя Стуса в школі : посібник·/ А. І. Бондаренко, Ю. І. Бондаренко. – К. : Академія, 2003. – 232 с.

  Посібник містить повне поурочне планування теми "Життя і творчість В. Стуса". Рекомендований вчителям-словесникам, студентам філологічним факультетів, учням загальноосвітніх навчальних закладів.

Огляд підготувала Папай Марія

Add comment


ResourceТNPU

Ministry of Education and Science of Ukraine

Online resource TNPU

Всеукраїнські ресурси

Scientometry

Partners

We are on social networks